Скопјанка едвај спаси глава во Никити од убод од отровна риба 

Внимавајте риба дракена напаѓа по грчките плажи Неколку македонските туристи, но и од регионов, кои во јуни летуваат на плажите во Грција имале непријатно искуство....

Што е 5Г технологија?

5Г мрежите се најновата генерација на поврзаност на мобилен интернет, нудејќи многу поголеми брзини и постабилни врски на смарт телефоните и другите уреди, од...

Руска фирма дава поголема плата на работнички кои носат фустани и...

„Непристојна“ понуда на една руска компанија до жените кои работат во неа ги зовре социјалните мрежи. Фирмата „Татпроф“ која се занимава со производство на...

Зделки од над 44 милијарди евра, роботи шегаџии и 100.000 рози...

За три дена на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург соборени се многу рекорди. Потпишани се дури 650 договори вредни околу 44,6 милијарди евра....

ОБСЕ со критики за Катица, но бара нов мандат за СЈО

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија, Клеменс Која изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу...

Хоџа: Се надеваме дека комисијата Северна Македонија-Бугарија ќе изнајде решенија 

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на...

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговрите, прашањето...

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката...

Само да не останеме пред вратата на ЕУ и да бришат...

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ...

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како...

Бабиш: Европските политичари мора да го одржат својот збор кон Северна...

Скопје и Атина успеаја да најдат заеднички јазик, постигнаа компромис за спорот за името. Вие како држава го сторивте своето, одржавте референдум, го сменивте...

Чешкиот премиер Бабиш пречекан со високи државни почести

Премиерот на Чешката Република, Андреј Бабиш, кој денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, претпладнево со високи државни почести беше пречекан...

Пендаровски: Од Брисел очекувам целосна поддршка за датумот

Шефот на државата Стево Пендаровски, кој утре заминува во посета на Брисел, очекува дека на средбите таму ќе добие целосна потврда оти Северна Македонија...

Дарко Панчев со Здравко ќе се журка на неговиот скопски концерт!

Македонската фудбалска ѕвезда Дарко Панчев неодамна при средбата со музичката легенда Здравко Чолиќ кој во Скопје пее на 15 јуни, се потсети на убавите...

Заев чека „ја” од Германија, Меркел мудро молчи

Иако Франција изминатиот период беше претставувана како најголем скептичар за проширувањето во оваа фаза, односно верна на ставот дека ЕУ прво треба да се...

Инвеститорите ја почнаа трката за инвестиции во производство на струја од...

Заради големиот интерес на домашни и странски компании  за изградба на фотонапонски електрани објавен е првиот јавен повик за изградба на вакви електрани на...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од...

Причина за одложувањето на  денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ,...

Заев ќе ја „омекнува” фрау Меркел за датумот

Германската канцеларка Ангела Меркел потврдила дека ќе се сретне со македонскиот премиер Зоран Заев. Заев вчера изјави дека веќе има потврден термин, но не...

Заев се пофали дека му расте економијата и вети поголеми пензии

Растот на економијата во првиот квартал од годинава достигна 4,1 отсто. Според податоците на  Државниот завод за статистика во првото тримесечје годинава, најголем пораст...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО