ЈП „ПОЦ“ донира 60.000 денари за котизација за сите

Единаесет дечиња на возраст од 13 до 16 години од „Стем Академија“, вљубеници во роботиката и во бескрајните можности на играта со лего-коцките, оваа година...

 Во петок автобусите ќе возат по неделен возен ред 

Од Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ информираат дека во петок, поради државниот празник 24 Мај – Ден на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј, возилата...

Средното хемиско училиште ќе добие нова фасада

Средното училиште на Град Скопје „Марија Кири Склодовска“ наскоро ќе добие нова енергетски ефикасна фасада, со што целосно ќе се промени постојниот изглед на...

 Доделени 76 ваучери за новороденчиња

Секретарот на општина Кисела Вода, Александар Алексовски денеска подели 76 ваучери во висина од 6.000 денари за новороденчиња, од кои 32 за женски и...

Дванаесетти пожарникарски крос на кејот во Општина Аеродром

Традиционалниот пожарникарски крос-натпревар „Пожарко 2019“ по дванаесетти пат денеска се одржа  на кејот на реката Вардар, во близина на СЦ „Јане Сандански“ во Општина...

Нова пристапна рампа во Домот на културата во Ѓорче Петров

Општината Ѓорче Петров го подобри пристапот во Домот на културата во Ѓорче Петров. -Наместо неадекватната рампа, изградивме нова стандардизирана пристапна рампа со две монтажни патеки...

Реконструирани детското игралиште и кошаркарскиот терен во дворoт на „Ј.Х.Песталоци“

Денеска и утре, основното училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“ одбележува пет децении од отворањето на вратите за првите ученици. По повод јубилејот Општина Центар издаде Монографија,...

Рачно се чистат косините на реката Вардар

Екипите на Град Скопје го продолжуваат чистењето на косините на реката Вардар. Деновиве рачно се сече и се отстранува дивоизраснатата вегетација и грмушките, а се...

 Нова водоводна мрежа на улицата „Коле Неделковски“

Општина Центар во соработка со јавното претпријатие „Водовод и канализација“ започна со инсталација на комплетно нова водоводна мрежа  на улицата „Коле Неделковски“. Таа ќе...

Ќе се постават нови седум станици за полнење на електромобили

Градот Скопје определи нови седум локации за поставување на станици за полнење на електрични автомобили. Поставувањето ќе го направи ЕВН Македонија, се со цел не...

 Прашка стана еднонасочна

Од денеска почна да функционира новиот сообраќаен режим на улицата „Прашка“, во населбата Тафталиџе 1. По оваа улица, каде што има и повеќе воспитно-образовни...

 Цртање на асфалт

Детскиот културен центар „Карпош“ и оваа година традиционално ја организира манифестацијата „Цртање на асфалт“, во која учествуваат најмалите, односно децата од сите градинки од...

 Влезот за поединци во Зоолошка наместо 50 ќе биде 80 денари

Влезот во скопската Зоолошка градина за поединечна посета ќе чини 80 денари, наместо досегашните 50. Тоа е предвидено во предлог-одлуката за давање согласност на...

Набавена машина за чистење на улиците

Заради одржување на хигиената на улиците, Општина Бутел набави машина за чистење на улиците, наречена метларка. Метларката која ќе се користи за чистење на сервисните...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот...

Поевтинија услугите на МОЈ СЕРВИС на БЕГ

Компанијата „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ ги намали цените на услугите што на корисниците им ги нуди преку услугата МОЈ СЕРВИС. - Со цел да...

Одбележан Денот на пожарникарството

Бригадата за противпожарна заштита денеска со повеќе показни вежби го одбележа Денот на пожарникарството. На настанот присуствуваше и скопскиот градоначалник Петре Шилегов кој ја...

Жива старица извадена смрзната и помодрена од бунар во Побожје 

Повозрасна жена која паднала во бунар во село Побожје на Скопска Црна Гора, жива била извлечена од страна на екипа на Бригадата за противпожарна...

Отворено реконструираното фудбалско игралиште во СОС Детско село

Под мотото „Обединети во радоста што ја носи фудбалот“ денеска во СОС Детско село, а во соработка со Фудбалска федерација на Македонија беше отворено...

 Претседателот на ССМ ги прекрши работничките права за исплата на К-15

Самостојниот синдикат при „Водовод и канализација“ – Скопје при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска преку соопштение упати остра реакција за спогодбата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО