Руски државјанин осуден на смрт поради членство во ИД

Централниот кривичен суд во Багдад осуди државјанин на Русија на смрт со бесење поради членство на групата Исламска држава (ИД). Во соопштението од Судот се...

Бурата Ејлин предизвика проблеми и штети во делови од Велика Британија

Бурата Ејлин проследена со мошне силни ветрови од над 120 километри на час, погоди делови од Велика Британија, предизвикувајќи прекин во снабдувањето со електрична...

Врховниот суд на САД ја одобри забраната за влез на бегалци

Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот свет во САД. Врховниот суд на САД...

Документи стари 30 години: Трамп бил поврзан со мафијата?

Планот на Доналд Трамп да изгради и покрене прво казино во Сиднеј бил стопиран поради наводна поврзаност на неговиот конзорциум со мафијата. Актуелниот американски претседател...

Колку повеќе Трамповци, толку повесело

Претседателот на САД, Доналд Трамп деветтипат стана дедо откако неговиот син Ерик (33) го доби првото дете. Ерик и неговата сопруга Лара (34) станаа родители...

Дај прсте да се смириме

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оценува дека не треба да се продлабочува дипломатскиот јаз меѓу САД и Русија. Тој изрази надеж дека двете земји ќе...

Роман Абрамович во Дубровник наточил гориво вредно милиони

Јахтата „Еклипс", која е во сопственост на рускиот тајкун Роман Абрамович, наточила гориво во пристаништето Груж, во близина на Дубровник. За пловидба низ хрватските територијални...

Турција купува ракети од Русија

Ова е прва голема набавка на оружје од Москва. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за турските медиуми потврдува дека е потпишан договор и дека...

Рјабков: Русија нема избор освен да ги тужи САД

Русија нема да го пролонгира обраќањето до судот поради ситуацијата со рускиот дипломатски имот во САД, туку напротив тоа ќе го направи што побрзо,...

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не...

Ураганот донесе ајкули во Мајами!?

На социјалните мрежи се појавија голем број неточни информации за ураганот Ирма, кој вчера го погоди брегот на САД. Се почна минатата недела со обајвување...

Лажни вести и за ураганот Ирма

Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на...

Ирма го оштети затворот на Сен Мартен, на островот владее хаос

Во налетот на ураганот Ирма уништена е и зградата на затворот од каде што побегнале 250 затвореници. По налетот на ураганот, на островот Сен Мартен...

Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање" на САД доколку Вашингтон продолжи да се залага за поостри санкции од ОН по шестата...

Големи протести во Каталонија, бурна есен во Шпанија

На Шпанија и претстои бурна есен, стотици илјади Каталонци денеска ќе излезат на протести за одржување референдум за независност, а шпанската Влада се обидува...

САД одбележуваат 16 години од терористичките напади на 11 септември

САД денеска одбележуваат 16 години од стравичните координирани терористички напади, кои на 11 септември 2001 година го шокираа целиот свет. Во нападите загинаа вкупно 2.998...

ИД располага со над 11.000 празни сириски пасоши

Германските власти сметаат дека екстремистичката група Исламска држава располага со над 11.000 празни сириски пасоши, што можат да бидат искористени, пишува германскиот весник „Билд...

Сеул не сака американско нуклеарно оружје на своја територија

Јужна Кореја се противи на распоредување на американско нуклеарно оружје на своја територија, како одговор на провокациите на Пјонгјанг, изјави денеска јужнокорејската министерка за...

Ураганите и нивната разорна моќ – кога природата го возвраќа ударот

Ирма е најсилниот ураган во историјата откако се започнати мерења над Атлантскиот Океан, но не и прв кој ја погоди Флорида. Во август 1992 година...

Партијата на Путин победи на регионалните избори во Русија

Владејачката партија Единствена Русија (ЕР) победи на вчерашните регионални избори во Русија, освојувајќи најмногу гласови во речиси сите единици на локалната самоуправа. По вчерашното гласање...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО