Грција ги сака САД за сојузници, а Турците ја избраа Русија

САД се најпожелна земја со која граѓаните од Грција и Република Кипар преферираат да бидат во сојузништво, додека за турските граѓани најпожелна земја која...

Борис Џонсон победи во првиот круг на гласање за наследник на...

Борис Џонсон, кандидатот за нов лидер на ториевците, и најголемиот заговорник за излегување на Велика Британија од ЕУ (Брегзит), дојде чекор поблиску до водење...

Гутереш: Светот не смее да дозволи голем конфликт во Персискиот Залив

Светот не смее да дозволи голем конфликт во Персискиот Залив, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш по инцидентот со двата танкера за...

ЕК: Секој десетти Европеец никогаш не користел Интернет

Околу 11 отсто граѓани од Европската унија никогаш не користеле Интернет, додека 83 отсто Европејци користат барем еднаш неделно, покажуваат резултатите од Индексот на...

Мејн легализираше потпомогнато самоубиство

Американската држава Мејн легализираше медицински потпомогнато самоубиство и така стана осмата држава во САД во која е дозволено терминално болни луѓе да го прекинат...

Еквадор ги легализираше истополовите бракови

Со пет гласа „за“ и четири „против“, Врховниот суд на Еквадор одобри истополови бракови во оваа католичка и конзервативна јужноамериканска земја. Активисти за човекови права...

Сопругата на Нетанјаху прифати спогодба со обвинителството

Сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара, прифати спогодба со Обвинителството во судски случај за трошење државни пари. Таа е обвинета дека потрошила повеќе од...

Француската Влада доби доверба од Националното собрание

Националното собрание на Франција вечерва гласаше за доверба на Владата на Едуард Филип, по што премиерот ја даде својата втора изјава за општата политика,...

Шпанија прва во Европа добива 5Г мрежа

Шпанија е прва во Европа која ќе воведе 5G услуга во неколку градови во сабота на 15 јуни, во соработка со кинеската компанија Huawei,...

Анкета: 86 отсто интернет корисници наседнале на лажни вести

Осумдесет и шест проценти од корисниците на интернет признале дека биле измамени од лажни вести – најголемиот дел од нив на Фејсбук – според...

Иако немаме таков впечаток: Светот во 2019 е најбезбеден во последниве...

Светот денес е најбезбеден во последниве пет години, но останува значително помалку сигурен во споредба со периодот од пред една деценија, се наведува во...

Алабама воведе хемиска кастрација за осудени силувачи

Гувернерката на Алабама, Кеј Ајви, потпиша закон со кој се воведува задолжителна хемиска кастрација за оние кои силувале девојки или момчиња на возраст под...

Човекот „заборавен“ во вселената е последниот граѓанин на СССР/видео

За време на престојот во Вселената, космодромот од кој полетал престанал да постои и да биде во границите на неговата држава, а градот во...

Трамп: Ким ми испрати „многу топло“ писмо

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека вчера примил „многу топло писмо“ од севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Тој писмото го нарекол „прекрасно“. Трамп очекува да се случи...

Макрон: Светот се соочува со длабока криза и може да биде...

Светот се соочува со длабока криза и може да биде на работ на војна, рече денеска францускиот претседател Емануел Макрон. – Мислам дека хаосот е...

Јункер: Договорот за Брегзит важи и за следниот британски премиер

Договорот за излез на Велика Британија од ЕУ нема да се смени со доаѓањето на нов премиер во Лондон, изјави денеска во Брисел претседателот...

Прва миса во Нотр Дам по пожарот

В сабота првпат ќе се одржи богослужба во катедралата Нотр Дам во Париз по катастрофалниот пожар кој ја зафати пред два месеци. Мисата ќе биде...

САД поднесе барање за екстрадиција на Асанж

Министерството за правда на САД официјално побара екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од Велика Британија. Според „Вашингтон пост“, барањето е испратено на 6...

Волстрит џурнал: Полубратот на Ким Џонг Ун работел за ЦИА

Ким Џонг Нам, убиениот полубрат на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, бил информатор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) објави „Волстрит џурнал” цитирајќи добро...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО