Трамп: Ако не бидам реизбран за претседател, американската економија ја чека...

Американската економија може да доживее невиден крах, ако јас не бидам реизбран на функцијата на претседателските избори во ноември 2020 година, оцени претседателот на...

Први случаи на вирусот Чикунгуња во Шпанија

Во Шпанија се регистрирани први случаи на лица инфицирани од вирусот Чикунгуња, што го пренесуваат египетските и азиските тигрести комарци, јави ДПА. Како што соопштија...

Шпанија не се откажува од постапката против Пуџдемон

Врховниот суд на Шпанија ја одби молбата на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон и на неговиот некогашен советник Тони Комин за...

Новата словачка претседателка стапи на должност

Првата жена претседател на Словачка, Зузана Чапутова денеска положи свечена заклетва, со што официјално ја презеде претседателската функција. Чапутова, кој е петти шеф на државата...

Петмина починати од листериоза во болници во Велика Британија

Пет лица починаа во болници во Велика Британија како последица на листериоза, болест што ја предизвикува бактеријата листерија, за која се претпоставува дека се...

Деактивирана бомба од Втората светска војна во центарот на Берлин

Бомба од Втората светска војна успешно е деактивирана во близина на плоштадот Александерплац во центарот на Берлин, соопшти локалната полиција. При операцијата нема повредени лица. Бомбата...

Путин: Потписниците треба да се придржуваат кон договорот со Иран

Сите земји потписнички на нуклеарниот договор со Иран треба да се придржуваат кон него, изјави рускиот претседател Владимир Путин на економскиот форум во таџикистанскиот...

Путин му подари сладолед на Си Џинпинг

Рускиот претседател Владимир Путин му посака на својот кинески колега Си Џинпинг среќен роденден и притоа му подари сладолед, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј...

Поради пожарен аларм, итно евакуиран лондонскиот аеродром Лутон

Илјадници туристи и патници предмалку беа принудени да ја напуштат зграда на аеродромот Лутон во Лондон откако се огласи аларм за пожар, јавува Дејли...

Европол: ИД мобилизира се повеќе жени

Жените почнуваат да играат се поважна улога во џихадистичката организација Исламска држава, како во борбите, така и во терористичките напади во западните земји, соопшти...

Индија воведува царини за некои американски производи

Владата на Индија ќе воведе увозни царини за некои американски стоки, а одлуката стапува во сила утре, неколку денови пред посетата на американскиот државен...

Светски настан: Се роди најмалото панда мече

Најмалото мече од видот џиновска панда се роди во вторникот во Ченгду, во кинеската провинција Сичуан. Според Истражувачката база за џиновски панди во Ченгду, женското...

Се страхува од воен конфликт меѓу САД – Иран

Еден ден по вчерашните експлозии на два танкери со нафта во Оманскиот залив, САД и натаму тврдат дека властите во Техеран се одговорни за...

Јункер и Туск ќе добијат отпремнина половина милион евра

ЕУ е обвинета за „неприфатлива алчност“ по извештајот дека Жан-Клод Јункер и Доналд Туск ќе добијат околу 500.000 евра по истекот на мандатите оваа...

Преживеа ебола, а сега роди близначиња

Полин Каферки, шкотската медицинска сестра која го преживеа смртоносниот вирус на ебола, роди машки близначиња. Каферки (43) работеше како волонтерка во Сиера Леоне каде што...

Откриена „континуирана дезинформациска активност од руски извори“ на европските избори

Европските власти открија „континуирана дезинформациска активност од руски извори“ на европските избори, со цел да влијаат на гласачите и да се обесхрабри нивното учество,...

Британскиот министер за здравство се повлече од трката за премиер

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок се повлече од трката за лидер на Конзервативната партија и за премиер на Велика Британија и на тој...

Екстрадицијата на Асанж од Велика Британија во САД одложена за до...

Целосното сослушување за барањето на Вашингтон за екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од Велика Британија во САД ќе се одржи во февруари...

Американските дипломци преферираат мотивација, а не само добро платена работа

Кога растела, Камил Робертс секогаш гледала на науката како нејзина иднина и идна професија. Нејзините родители, и обајцата доктори по наука по хемија, сакале...

Алармантно: Неделно „јадеме“ пластика колку една картичка / ВИДЕО

Анализата на податоците од неодамна спроведеното истражување покажало дека секој човек неделно во организмот внесува околу 2.000 парченца пластика, што е пропорционално на количината...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО