Трамп ги обвини демократите дека ги „растураат“ САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги обвини демократите во Конгресот дека ги „растураат“ САД со спроведувањето истраги кои произлегуваат од процесот за наводното мешање...

Компостирање на луѓе по смртта: Од прав си создаден, во прав...

Американската држава Вашингтон стана првата држава во САД, која ја легализираше „органската редукција“ на телото, која ќе овозможи производство на површински слој на земја...

Веројатноста за нуклеарна војна е поголема од кога било досега, смета...

Директорката на Институтот при Обединетите нации за истражувања на проблеми со разоружувањето, Рената Двана, рече дека веројатноста за започнување нуклеарен конфликт денес, е највисока...

Купувањето злато од Русија е „лош знак” на светскиот мир

Во првиот квартал од 2019 година, купувањето злато од Русија достигна рекордно ниво, и тоа е „лош знак” за светскиот мир. Тоа го објави...

Американците развиваат суперсоничен авион – Од Њујорк до Лондон за 90...

Американска стартап компанија планира да развие авион што ќе лета со брзина пет пати поголема од брзината на звукот и за 90 минути ќе...

Драстично пократки работни недели за борба со климатската катастрофа

Луѓето низ цела Европа ќе мора да работат драстично помалку часови за да се избегне катастрофално затоплување на климата, освен ако не се дојде...

Факти што можеби не ги знаете за изборите во Европскиот парламент

Во некои членки на ЕУ учеството на изборите за Европскиот парламент е доброволно, во некои е задолжително. Гласот на граѓаните не вреди секаде еднакво. Следуваат...

Читајте ги правилно јапонските имиња – прво презиме па име

Јапонската Влада сака светот да почне да ги користи јапонските имиња како што се употребуваат во Јапонија – да се изговори презимето, а потоа...

Маас: Терористичките групи може да провоцираат војна меѓу САД и Иран

Терористичките групи може да ги зголемат тензиите меѓу САД и Иран како можност за провоцирање војна меѓу двете страни, предупреди германскиот министер за надворешни...

Зеленски: Украинците на референдум да кажат дали сакаат мир со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да распише референдум на кој граѓаните на Украина би се изјасниле за преговорите со Русија, изјави синоќа шефот на...

Чикаго доби прва градоначалничка Афроамериканка

Лори Лајтфул е избрана за градоначалник на Чикаго и таа е прва Афроамериканка на позицијата градоначалник на третиот најголем град во САД. – Со години се...

Висока политика на „високо“ ниво: Ким е тиранин, Бајден е будала

Северна Кореја го нарече поранешниот американски потпретседател Џо Бајден „будала со ниска интелигенција“ и „имбецил лишен од елементарни човечки квалитети“, откако  американскиот претседателски кандидат...

Изборна недела за Европскиот парламент: Десет факти што можеби не ги...

Гласот на граѓаните не вреди секаде еднакво. Следуваат десет факти поврзани со европските избори: 1. Нерамноправни избори Изборите за Европскиот парламент се слободни и директни избори...

Протести во Чешка: Министерката може да го штити премиерот од кривичен...

Неколку илјади Чеси протестираа синоќа против министерката за правда Марија Бенесова, за која сметаат дека може да влијае врз кривичната истрага што се води...

Електричните тротинети во Германија „се селат“ на улиците

Горниот дом на германскиот парламент изгласа закон кој дозволува електричните тротинети да ги користат на јавни патишта, но и на велосипедски патеки. Оваа информација ги...

Нов Зеланд немилосрден кон странците: Такса за туристи и влез во...

Владата на Нов Зеланд одлучи да го усогласи експлозивниот пораст на бројот на туристи и заштитата на она што најмногу ги привлекува – недопрената...

Престојот на Асанж во амбасадата чинел 800.000 долари

Престојот на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон чинел 800.000 долари, а не шест милиони евра како што претходно...

Џејми Оливер отиде под стечај

Сите 25 ресторани од ланецот на познатиот кулинарски мајстор Џејми Оливер во Британија, ќе бидат ставени под стечај, како начин за заштита од кредиторите,...

Во Австрија уапсена српско-црногорска криминална група

Сојузната криминалистичка служба на Австрија приведе 14 осомничени лица од Балканот и заплени дрога во вредност од 8,6 милиони евра. Кај приведените пронајдени се меѓу...

Брегзит без договор – сè поверојатно

Американската инвестициска банка „Џеј-Пи Морган“ ја зголеми веројатноста за Брегизт без договор од 15 на 25 проценти, наведувајќи оти нивното основно сценарио е дека...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО