Странците притискаат, решението за СЈО виси на конец

Иднината на Специјалното јавно обвинителство е на статус-кво и по неколкуте рунди преговори меѓу власта и опозицијата. Притисокот дополнително се зголемува бидејќи остануваат уште...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е симбол за провизии, криминал и пустош, денес се...

Она што Владата на СДСМ го има направено за само 1,5 година е повеќе од она што ВМРО-ДПМНЕ го направи за 11 години. 11 години...

Роамингот во регионот од јули поевтинува за 50 до 70 проценти

Согласно со Спогодбата за укинување на роамингот во западен Балкан, потпишана помеѓу државава, Србија, Црна Гора, БиХ, Албанија и Косово, од 1 јули годинава...

Регионалниот пат Тетово – Јажинце проблематичен од повеќе аспекти

Вистински предизвик стана управувањето возило по регионалниот патен правец Тетово – Јажинце Р-1203, пат за излез од северниот дел на градот кон Косово или...

Издавам стан во Карпош

Издавам еднособен наместен стан во Карпош 2, кај Драмски театар (во близина на електро-машински факултет) - Скопје. Телефон 070/342-206

Земјотрес на пацифичкиот брег на Никарагва

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на пацифичкиот брег на централноамериканската држава Никарагва, соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотресот бил...

Барам жена за чистење

Барам жена за чистење на стан од населба Карпош. Телефон 077/594-784

Испишуваме историја со Мерцедес

Продолжува доминацијата на екипата на Мерцедес во Формула 1 шампионатот, откако нивните пилоти ја забележаа и петтата 1-2 победа во низа сезонава, овој пат...

Кои компании ќе ги користат термините „Македонија„ и „македонско„ за своите...

Бизнис заедниците од Северна Македонија и Грција неделавa во Атина ќе го започнат дијалогот за трговските ознаки согласно предвиденото со Договорот од Преспа. Резултатите...

Tројца приведени, еден во бегство, пронајдени дрога, оружје и пари

  Во акцијата која полицијата ја споведена завчераноќта,а која била подготвувана тие месеци однапред биле приведени три лица кај кои биле пронајдени дрога, пари, оружје...

Палмер: Северна Македонија е добар пример за Белград и Приштина

Заменик помошникот на американскиот државен секретар, Метју Палмер изјави дека Белгард и Приштина во решавањето на косовскиот проблем може да се послужат со примерот...

Вкупно 211 години за сите обвинети: Чавков осуден на 18 години...

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за настаните во Собранието на 27 април 2017...

Сопирачките и брзото возење се причини за сообраќајката кај Ласкарци

Неприлагодена брзина и делумна неисправност на сопирачките се главните причини за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица а 39 беа повредени. Извештајот од...

Калајџиев: Притворот на Чавков е преседан каков што досега не сме...

Професорот Гордан Калајџиев во вечерашното гостување во Емисијата Отворено на телевизија 24 рече дека е изненаден од вечерашното притворање на Митко Чавков на неколку...

Новиот извршен директор во Светска банка во посета на Македонија

Денес и утре во официјална посета на Република Македонија е новиот извршен директор во Светска банка, Кун Дејвидсе (Koen Davidse). Министерот за финансии Драган...

Советот на Европа официјално ја заведе земјата под Северна Македонија

Советот на Европа официјално ја заведе земјата под нејзиното ново име Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Стразбур. На интернет страницата на најстарата паневропска...

СЕИРЏИЈА, Љубомир Јовановски – КАРА: Пандемија

- Си била една земја. Волшебна земја - рајска убавина. Таа земја била голема колку палец, што би се рекло. Во неа живееле...

Институциите со нови имиња – едни национални, други северни, македонското се...

Институциите се преименуваа во "национални" или ја добија додавката "северна". Со владина Одлука, новото име Република Северна Македонија ќе го добијат вкупно 136 државни,...

СТУДЕНТИТЕ ЗА ХАОСОТ ВО “СТИВ НАУМОВ”: Силен татнеж не разбуди од...

 Во два тоалети во студентската машка зграда во домот "Стив Наумов" завчера се срушиле плафоните. Од раководството на Државниот студентски дом се вели дека...

Утре без вода дел од корисниците од Центар

Корисниците од улиците „Дане Крапчев“, „Радњанска“, „Благоја Давков“, „Славка Недиќ“ и „Дебарца“ во општина Центар, утре ќе останат без вода, информираат од РЦУК. Од ЈП...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО