Кривична пријава за овчарот што силуваше Холанѓанка

Кривична пријава е поднесена против 29-годишниот овчар од струшкото село Подгорци кој во четвртокот силуваше државјанка од Холандија на возраст од 55 години, по...

Одложено судењето за напаѓачот на Шекеринска

Шекеринска очекува дека и пратениците кои ги отворија вратите од Собранието – Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски и Сашо Василевски ќе седнат на обвинителна клупа. Министерката...

ОД ИДНИОТ МЕСЕЦ Се укинува радиодифузната такса

Од идниот месец, граѓаните се ослободени од плаќањето на радидифузната такса. Законските измени со кои се укинува плаќањето на оваа јавна давачка, нема да...

Трамп прича српски

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ вчера ја изненади јавноста кога среде седница на Генералното собрание му пријде од зад грб на американскиот...

Каракачанов со поддршка за единството и територијалниот интегритет, понуди помош за...

Бугарија го поддржува државното единство и територијалниот интегритет на Македонија и е подготвена да помогне во решавањето на спорот за името со Грција, порача...

ПЕЈОВИЌ-ОСМАНИ: Македонија и Црна Гора заедно ќе ги подобруваат евроинтегративните процеси

Состанокот на Заедничкиот комитет помеѓу Македонија и Црна Гора, во рамки на Договорот за соработка меѓу владите во процесот на евроинтеграции, е основа за...

Музичар од свадба заврши во болница: Свирел во Сарај, заработил куршум...

Вчера во 13,30 часот во СВР-Скопје од Градската Општа Болница „8-ми Септември" било пријавено дека кај нив бил донесен со повреди во пределот на...

Коѕиас и Гутереш разговарале за името на Македонија

Прашањето за името, Кипар и реформите во Обединетите нации биле главните теми за кои синоќа во Њујорк разговарале грчкиот министер за надворешни работи Никос...

Анкета ИРИ: Расте оптимизмот за членството на Македонија во ЕУ

Новата влада треба да го препознае ова како можност да ја поврати довербата на граѓаните на Македонија и да преземе суштински мерки... Анкетата на населението...

Се укина лекарската обука во странство, ќе се оди само по...

Како што образложи деновиве Јагода Шахпаска од СДСМ, причината за укинувањето на обуките во странство е затоа што тој проект не се покажал корисен...

СДСМ и ДУИ заедно ќе го освојуваат Скопје, Тетово, Гостивар, Кичево…

Според вицепремиерот, можно е да има и други алтернативни решенија, како други коалиции, на пример ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии, така што, како што...

ПОРТПАРОЛОТ НА ВЛАДА ВО АКЦИЈА Миле пере, пегла и готви!

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски викендов се вклучи во акцијата за рушење на стереотипите за машко-женски домашни работи. Тој учествуваше на првиот саем за...

Средношколците ќе се едуцираат за трговија со луѓе

Во Македонија минатата година шест лица беа идентификувани како жртви на трговија со луѓе, додека во соседните држави се идентификувани 100 до 150 лица,...

АЛАЃОЗОВСКИ: „Скопје 2014“ го третираме изолирано и му пристапуваме внимателно

Петчлена работна група во Министерството за култура го анализира проектот „Скопје 2014" и ќе му пристапи во фази и по приоритети. За некои споменици...

Двајца кандидати за градоначалник во Делчево

Во ОИК во Делчево потврдени се листите на кандидатите за градоначалник и листите на кандидати за членови на Совет на општина Делчево кои ќе...

Авиони полнат вода од Преспанско и го гасат пожарот на Пелистер

Доцна попладнево три авиони го гасат пожарот кај Пелистер. Доцна попладнево три авиони го гасат пожарот кај Пелистер. -Активен пожар има во Националниот парк „Пелистер", кај...

ВО ЊУЈОРК, НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН Заев се сретна со...

Премиерот Зоран Заев на својата фејсбук-страница објави фотографија со американскиот претседател Доналд Трамп. „Во Њујорк сум за Генералното Собрание на ОН. На средбата со претседателот...

Коѕијас гледа отворен прозорец за името по локалните избори

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги поздравил обновените напори за наоѓање решение за спорот за името и го уверил грчкиот министер за надворешни...

Во глисер кај Калишта откриени 30 килограми марихуанаv

Полицијата од Струга и Граничната полиција за надзор на Охридското Езеро вчера кај струшкото село Калишта откри и заплени речиси 30 килограми опојна дрога...

Грозоморно злосторство утрово го потресе Гостивар

Тело на жена чиј идентитет не е познат е најдено на споредна улица во Гостивар. Тело на жена чиј идентитет не е познат е најдено...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО