Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска денеска оствари работна средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, на која било разговарано за заложбите...

Градоначалникот на Куманово оствари средба со амбасадорот на Словенија Милан Јазбец

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски денеска оствари работна средба со амбасадорот на Словенија во државава, Милан Јазбец. Како што соопштија од Општината, двајцата соговорници разговарале...

ОЈО издаде наредба за утврдување на сторителот на наводно неовластено снимање...

Основното јавно обвинителство Скопје, по примено известување за неовластено снимање од пратеник, издало наредба за утврдување на идентитетот на таксистот кој наводно извршил снимање...

Заев-Хан: Неколкупати досега Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток...

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што...

Ременска и Спасовски ги вкрстија копјата за национална безбедност

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и пратеничката Фросина Ременски-Ташевска денеска  во Комисијата за одбрана и безбедност ги вкрстија копјата околу амандманите по Предлог-законот...

Нож до коска за СЈО

Следниве неколку дена се крајниот рок што си го дадоа власта и опозицијата за да ги приближат ставовите за иднината на СЈО, но поместување...

Жбогар убеден дека ЕК ќе препорача преговори со Република Северна Македонија

  -Јас сум убеден дека извештајот ќе препорача отворање преговори со Република Северна Македонија.Следната недела Европската комисија ќе го објави Извештајот за состојбите во земјата...

Mеланомот во пораст, летово внимавајте со сончањето!

Во пресрет на годишните одмори лекарите препорачуваат внимателно со сончањето, да не се седи на плажите кога е најтопло од 12 до 17 часот....

Во сообраќајка кај Добреноец еден загинат и неколкумина повредени

Во тешка сообраќајка која што се случила попладнево кај кичевското село Добреноец, едно лице загинало,а неколкумина биле повредени. Според првичните информации на полицијата несреќата се...

Страв од метла фотелја чува

Како што најави премиерот Заев, на почетокот на јуни ќе излезе комплетно со промени во раководните структури на министерско ниво, во државните институции, а...

Горан Трајковски поднесе оставка, оди во банка

Директорот на Дирекцијата за зашитита на личните податоци Горан Трајковски, поднесе оставка од оваа позиција.  Како образложение во оставката Трајковски наведува дека си заминува...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Отповикување, не оставки

Нашава квази демократија, која патем сосема наликува на некоја африканска варијанта со тазе увезен систем, пука по сите шевови. По потреба се отвораат точно...

Хан: Северна Македонија политички најстабилна во регионот

Политичката стабилност на Северна Македонија е најдобра во регионот, а уште еден доказ за тоа беа успешно спроведените претседателски избори, истакна еврокомесарот за проширување...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот...

„Фајненшел тајмс“: Договорот за името редок балкански дипломатски успех

Договорот од Преспа веројатно е најголемото дипломатско достигнување на Западен Балкан, по Дејтонскиот договор со кој беше ставен крај на војната во Босна и...

Жбогар убеден дека земјава ќе добие нова препорака за преговори

Следната недела Европската комисија ќе го објави Извештајот за состојбите во земјата и мислам дека тој ќе го одразува огромниот напредок што беше постигнат...

Во Битола запленети 23 килограми марихуана

  На патот меѓу селата Стење-Царев Двор, во близина на селото Козјак, ресенско,  синоќа околу 22:00 часот полицијата на лице место ги уапсила  Б.Г (46...

Пендаровски и Џафери се договорија да соработуваат

  Откако претседателот на Собранието Талат Џафери му честитал на  Претседателот на државава Стево Пендаровски и му посакал успешен петгодишен мандат на денешната средба, двајцата...

Џафери на кафе кај Пендаровски

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери дене ке оди на кафе кај Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. Средбата ќе се одржи во Вила Водно,...

Возачките дозволи со Косово, на пратеничка маса

Пратеницитена денешната седница  треба да го ратификуваат Договорот меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи. Собранието...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО