ЈКП „Комуналец“ почна да собира смет и по селата

Јавното комунално претпријатие „Комуналец“ од Кичево почна да собира смет и во повеќе населени места во општината надвор од градското подрачје. Освен во Кичево,...

Се асфалтираат улиците до Здравствениот дом во Богданци

Во Богданци почна реконструкцијата на улици што водат до Здравствениот дом. Станува збор за реконструкција на улиците „Васо Марков“, „Мирче Ацев“ и „Дојранска“ чиј...

Се уредуваат цветни површини во Делчево и Македонска Каменица

Со засадување цветни површини, се разубавуваат посточеките паркови во Делчево и Македонска Каменица. Во Делчево деновиве нов лик доби паркот пред споменикот на „Никола...

Андреа се враќа во Македонија- носи страшно невреме

До крајот на денов во планинските места ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи а има услови и за редок град, ...

Повисока социјална помош од јуни

Собранието на Македонија денеска ќе ги продолжи 98-та и 93-та седница, на која пред пратениците се пакетот социјални закони. На дневен ред на 93-та седница,...

Нови оптимистички најави од Брисел за одлука за почеток на преговори...

Од Брисел стигнаа нови оптимистички најави дека Северна Македонија во јуни ќе добие одлука за почеток на преговори со Европската Унија, а оти до...

ЈОРМ: Наредба за истрага и притвор за две лица

Поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори по член...

Истрага и притвор за бугарски државјанин што криумчарел мигранти од Ирак

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска донесе наредба за спроведување на истражна постапка против едно...

Отворен ден „Работи и заработувај од дома” во Крива Паланка

Околу педесетина средношколци, невработени лица и вработени од ИТ – секторот во Крива Паланка присуствуваа на денешниот отворен ден за презентација на креативни професии,...

Прирачник за употреба на правни алатки за заштита на животната средина

Прирачник за практична употреба на правото за зачувување на животната средина инспириран од повеќегодишната борба за зачувување на Националниот парк „Маврово“ објавија еколошкото здружение...

Попладнево „Андреа“ повторно се почувствува во земјава

Во текот на денешниот ден Македонија повторно се наоѓаше под влијание на „Андреа“ па така на повеќе места имаше и повремени врнежи од дожд. Во...

Заев од Виена најави кадровски промени во Владата и институциите за...

Премиерот Зоран Заев по завршување на Виенскиот економски форум, денеска од Австрија, најави дека во првата половина на јуни има намера да излезе со...

Заев од Виена: За нас се зборува како позитивен пример, оптимисти...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, по завршување на Виенскиот економски форум денеска оствари серија средби со претставници на неколку реномирани...

Собраниската седница за пакетот социјални закони продолжува утре

Пратениците во попладневниот дел од работата на 98-та седница на Собранието на Република Северна Македонија дискутираа по предлог законите за данокот на додадена вредност...

Средба на Џафери со директорот на ИРИ за Европа

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска се сретна со директорот на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Европа, Пол Макарти, придружен...

Од Македонија во Косово, раат возење – си ги признавме возачките...

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи. На 98. седница пратениците дадоа поддршка...

Едно загинато лице во сообраќајката на патот Кичево-Охрид

Едно лице загина, а има и повредени лица во сообраќајна несреќа што попладнево се случи на магистралниот пат Кичево-Охрид. Во сообраќајката се судриле „фолксваген пасат“...

Запленета техничка стока, откриени мигранти и фалсификати

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија еден обид за нелегален излез на мигранти, како и неколку обиди за криумчарење разна стока, при...

Страотна сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Пожарникари се обидуваат да го извадат возачот на „Сузукито“ во стравотната сообраќајна несреќа што се случи на патот Кичево -Охрид, пренесува Досие.мк. Повеќе лица се...

Пендаровски-Касами: Политичките субјекти да се насочат кон остварување на стратешките цели

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО