КОЦЕВСКИ УШТЕ ЕДНАШ ПОВИКА: Државата итно да го преземе и санира...

  Општина Велес повторно апелира Владата да го пререгистрира, преземе и итно да го санира оштетениот мост кај Башино село на влезот од Велес, кој,...

Сексот е скапа работа, венерични болести се шират меѓу младите!

Од ХЕРА сметаат дека во земјава кај помладата генерација има недоволна информираност за постојните методи на контрацепција и за нивното дејство. Тие, исто така,...

Од Западна трибина до Ракотинци: Со заклетва, комитите се простија од...

Навивачката група Комити се простиja од својот члент Никола Саздовски-Саздо, кој на 29 минатиот месец, на автобуска постојка во скопската населба Автокоманда, физички беше...

Светска банка: Ако Македонија преземе мерки сега, децата би биле поздрави...

Индексот на човечкиот капитал (ИЧК) на Македонија е понизок отколку просекот на регионот и група на приходи. Децата во Македонија, додека наполнат 18 години...

Тече рокот за жалби до Управниот суд по одбивањето на приговорите...

Државната изборна комисија ги одби сите приговори за вториот круг од локалните избори, а против одлуката на ДИК, подносителите на листите имаат можност да...

Maлолетничката од „25 Мај“ повеќепати била пријавувана за исчезната и силувана...

а Тринаесегодишното девојче од од домот „25 Мај“ девет пати била пријавувана за исчезната во периодот од крајот на 2016 досега од страна на вработените...

Османи: Успешен референдум значи чекор напред кон ЕУ и НАТО

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања имаше средба со германскиот државен министер...

Со камион ја срушил кабината за пасошка контрола, повреден полицаец

На граничниот премин Табановце вчера во 19 часот товарно моторно возило со радовишки регистарски ознаки, сопственост на приватна фирма од Радовиш удрило во кровната...

Илиевски се заколна и рече збогум на СДСМ!

Новоизбраните членови на Советот на јавни обвинители Ангел Солев и Ангеле Илиевски, кои денеска дадоа свечена изјава во Собранието, истакнаа дека ќе се залагаат Советот...

Демир Капија оди во втор круг, разликата меѓу двајцата кандидати за...

Демир Капија оди во втор круг од локалните избори, разликата меѓу двајцата кандидати за градоначалник  е 72 гласа, информираше денеска Стојна Топчиева, претседател на...

Коѕијас: Северна Македонија не, јас сакав да се вика “Северна Алјаска”

Меѓудржавните договори се резултат на компромис, склучивме договор со придобивки и за двете земји, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во говорот на...

Булеварот „В. С. Бато“ во Тетово ќе се продолжи за 671...

По три години е финализиран документот за заем на општина Тетово во Светска банка за проширување на булевар. За продолжување на булеварот „Видое Смилевски-Бато“...

Палмер на средба со Димитров во МНР

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер, кој денеска престојува во посета на Македонија, претпладнево во МНР има средба со шефот...

Oштетен автомобилот на портпаролот на ВМРО- ДПМНЕ, Арсовски

Ноќеска непознати лица го демолирале автомобилот на портпаролот на ВМРО- ДПМНЕ, Димче Арсовски. Веста дека му е оштетен автомобилот Арсовски ја објави на својот  фејсбук...

Во Штип излезeноста до 18:30 часот е 32,85 отсто

Во општина Штип до 18 часот и 30 минути своето право на глас го искористиле 13.751 граѓанин. Претседателката на Општинската изборна комсија од Штип, Сенка...

Комисија од 6 обвинители ќе ги следи изборните нерегуларности

Јавното обвинителство на Република Македонија формираше привремена Комисија за следење на евентуални изборни нерегуларности за претстојните локални избори. Нејзината задача е да го следи...

Заев од Велес: Одлуката на референдумот е надпартиска, таа е за...

Одлуката на претстојниот референдум е надпартиска, таа е за Македонија, за влез на земјата во Европската унија и НАТО, за живот за сите во...

Хан: Ја поздравувам посветеноста на Мицкоски да не го опструира процесот...

Комесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот Твитер профил објави дека имал корисен разговор со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. „Бев кристално...

Во Крива Паланка собрани 19 единици крв

Во првата крводарителска акција оваа година Општинската организација на Црвениот крст од Крива Паланка собра 19 единици на крв. Акцијата се одржа во село...

СДСМ:Сите пратеници имаат обврска да ги поддржат уставните измени, предвремени избори...

Сите измислици на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, сите лажни вести паднаа во вода. Уставните измени доставени во Собранието на Република Македонија потврдија: се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО