Животни патокази – СМИСЛА

Самосвеста, позитивното размислување и самопочитта се клучни за постигнување на успехот и за пронаоѓање на смислата и среќата. Емоционалната ранливост и оптоварувањето со туѓото мислење...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: Отповикување, не оставки

Нашава квази демократија, која патем сосема наликува на некоја африканска варијанта со тазе увезен систем, пука по сите шевови. По потреба се отвораат точно...

ИНТЕВЈУ СО АПОСТОЛ СИМОВСКИ: Искрено се плашам за бројките од пописот!

Иако требаше да добие зелено светло уште во февруари, законот за попис заглави на „Илинденска“ и никако да помине на владина седница. Дали пролонгирањето...

КОЛУМНА, СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Ми лежи на срце

Од сите тежини кои чат пат знаат да ми стежнат на срце, па морам да ги мозгам и разрешувам, денеска ми текна дека една...

Им изрекла доживотни казни и ги протерала од државава

Бранителите во случајот "Диво насеље "покрај тоа што го напаѓаа обвинението дека нема елементи за кривично делот тероризам, му укажаа на судот како што...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Излез од криза

Недостатокот на мир со себе е предизвикувач на многу болести и напнати психички состојби. Кога во себеси носиме голем емоционален товар, тогаш внатрешниот немир...

Пронајдена мајката која си го остави новороденчето во трева покрај тротоар

По неколкучасовна потрага откако случаен минувач завчера пронајде машко бебе штотуку родено и оставено во трева покрај тротоар во Топанско поле пронајдена е и...

Симовски: Искрено се плашам за бројките од пописот

Иако требаше да добие зелено светло уште во февруари, законот за попис заглави на Илинденска и никако да помине на владина седница. Дали пролонгирањето...

Андреа се враќа во Македонија- носи страшно невреме

До крајот на денов во планинските места ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи а има услови и за редок град, ...

Заев објави: Мојата ќерка матурантка – среќен татко!

Премиерот Зоран Заев објави пост од три фотки на социјалните мрежи по повод матурата на неговата ќерка Александра. – Мојата ќерка матурантка. Среќен татко! -...

Намалено рибокрадството на река Вардар – Ревир 4 кај Велес

Од Здружението за спортски риболовци „Бабуна“ во Велес информираат дека во екот на мрестот на рибите на реките на велешкиот Ревир Вардар 4, од...

Свечено отворен јужниот крак на Коридорот 10 кон Македонија

Македонскиот премиер Зоран Заев вечерва во Грделичка клисура, кај Владичин Хан, се обрати на свечената церемонија по повод пуштањето во сообраќај на автопатот на...

Облачно со повремен пороен дожд, грмежи и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните...

Пуштен во сообраќај патот Прилеп-Ресен

Магистралниот пат Прилеп – Ресен кој поради свлечиште беше затворен за сообраќај околу два месеца, од денеска од 12:50 часот е пуштен за сообраќај,...

Едно загинато лице во сообраќајката на патот Кичево-Охрид

Едно лице загина, а има и повредени лица во сообраќајна несреќа што попладнево се случи на магистралниот пат Кичево-Охрид. Во сообраќајката се судриле „фолксваген пасат“...

МАКЕДОНИЈА ВО ТЕЛ АВИВ СО НАЈУСПЕШНИТЕ МУЗИЧКИ НАЦИИ: Со Тамара “Горди“...

Оваа година Евровизија во Тел Авив, Израел, е една од најскапите во историјата на фестивалот. Само влезницата за финалето чини 1.000 евра, соковите се...

Што ни порача Меркел од Загреб !

Германската канцеларка Ангела Меркел, која викендов престојуваше во Загреб,  Хрватска, го кажа својот став во однос на проширувањето на Европската Унија. Меркел вели дека Берлин...

Страотна сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Пожарникари се обидуваат да го извадат возачот на „Сузукито“ во стравотната сообраќајна несреќа што се случи на патот Кичево -Охрид, пренесува Досие.мк. Повеќе лица се...

ЈОРМ: Наредба за истрага и притвор за две лица

Поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори по член...

Нож до коска за СЈО

Следниве неколку дена се крајниот рок што си го дадоа власта и опозицијата за да ги приближат ставовите за иднината на СЈО, но поместување...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО