Датум за преговори за Македонија, побара германската влада

На Македонија да и се додели Датум за преговори со Европската унија, побара германската влада, а барањето е упатено во Бундестагот. Федералниот законодавен дом...

Ден на културната разноличност: Сите дојдоа, реисот не дојде

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, вечерва присуствуваше на настан организиран од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод...

Изгласани законите за социјалната реформа, зголемена парична помош од идниот месец

Пратениците во Собранието денеска ја изгласа социјалната реформа, а првите исплати на зголемената парична помош за 300% се очекуваат од идниот месец. Со трите...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот на Груевски во четврток

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања в четврток треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата е закажана со почеток...

Македонија ќе се придружи на Иницијативата за здравство на Бил Гејтс

Нашата држава ќе се приклучи кон Иницијативата на Бил Гејтс за перформанси на примарна здравствена заштита која ќе овозможи вмрежување и пристап до меѓународна експертиза...

Заев-Ахмети: Прво внатрепартиски разговори, потоа на лидерско ниво за зајакнување на...

Прво партиски консултации па продолжување на разговорите на лидерско ниво за зајакнување на капацитетите на институциите во Владата, е договорот на поладневната средбата меѓу...

Влада: Фокусот ќе биде на исполнување на останатите препораки на УНЕСКО

Владата на Република Северна Македонија пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во охридскиот...

Пендаровски-Села: Одговорен пристап за исполнување на реформската агенда

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски...

Заев и Ахмети во Владата „ги крчкаат“ кадровските промени во власта

Во Владата на Република Северна Македонија се одржува средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети, на која треба да стане...

Спиро Ристовски останува во притвор, Апелација ја отфрли жалбата

Поранешниот министер за образование Спиро Ристовски останува во притвор откако Апелацискиот суд ја отфрли неговата жалба и го потврди решението на Кривичниот суд за...

Заев: Ако не добиеме датум, ќе има политичка криза

Реално е во јуни или јули Северна Македонија да добие датум за преговори, во спротивно ќе се соочи со политичка криза, предупредува премиерот Зоран...

Спиро Ристевски останува во Шутка

Поранешниот министер за образование Спиро Ристовски останува и натаму во притвор бидејќи Апелациониот суд во Скопје ја отфрли неговта жалба со која тој бараше...

ГРУЕВСКИ:Ципрас никогаш не побарал разговори за промена на името

Ден по интервјуто на грчкиот премиер Ципрас, во кое, тој изјави дека екс премиерот Груевски никогаш не сакал да преговара за промена на името,...

СЈО и се е можно

Министерката за правда Рената Дескоска изрази надеж дека ќе успеат да изградат консензус со почитување на принципите кои се зададени од ЕУ, а се...

УНЕСКО: Да се урнат дивоградбите во Охрид!

УНЕСКО во најновиот извештај поради недоволниот напредок во решавањето на проблемите и поради постојаните закани по средината со големите инфраструктурни и развојни проекти, препорача...

Попладнево средба Заев -Ахмети

Дали ке заигра метлата на Заев или пак,ќе има ветинг  како што предлага неговиот коалиционен партнер ДУИ ке се знае попладнето кога во Владата...

Грчки бомбардери го прелетаа македонското небо

За прв пат со дозвола од македонските власти грчки борбени авиони денеска го прелетуваат нашето небо. Станува збор за два прелети од 7.30 до...

 И да врне и да вее, маратонците ќе трчаат по Галичица

Остануваат уште четири три дена до првото издание на Планинарската трка „Охрид треил 2019“. Со тоа во завршна фаза влегуваат подготовките за трката што...

Лекар три пати неделно ќе доаѓа во Црник

Прифатени барањата на жителите од пехчевското село Црник. За здравјето на жителите од ова село ќе се грижи лекар кој селото ќе го посетува...

Втора лига за ФК „Питу Гули“ и место во репрезентација за...

Општина Крушево забележува големи успеси во спортот оваа година со освојувањето на Третата фудбалска лига на Северна Македонија и влезот во репрезентација на двајца...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО