Сименс отпушта уште 2.700 работници

Германскиот производител на индустриска опрема Сименс објави дека ќе укине 2.700 работни места од одделите за производство на електрична енергија, од кои 1.400...

МЗШВ: Со нов систем за авионско засејување на облаците, до заштита...

Владата на вчерашната седница ги усвои измените на Уредбата за доделување на техничката поддршка во земјоделството и руралниот развој, со што се додаде нова...

Од 1 јули патарините во Србија поскапи за 12 отсто

Користењето на автопатиштата низ Србија од 1 јули ќе биде поскапо за 12 проценти. Според новиот ценовник на јавното претпријатие „Патишта на Србија“ (Путеви Србије)...

Џенерал Електрик планира да отпушти 450 работници

Една од најпознатите американски компании, Џенерал Електрик планира да отпушти 450 работници во своите фабрики во Швајцарија со цел да помогне во решавање на...

Во Берлин нема да се зголемуваат кириите на становите

Берлинските власти одлучија дека кириите за станови не смеат да се зголемат во наредните пет години со цел да го контролираат вртоглавиот пораст на...

Сопствениците на оранжерии на државно земјиште, добија можност да го купат...

Сопствениците на оранжерии, кои се наоѓаат на државно земјиште, добија можност да да го купат земјиштето на кое се наоѓа оранжеријата, и со стекнувањето...

Министерката Апостолска пред словачки бизнисмени ги претстави поволностите за инвестирање во...

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска денеска во Владата прими словачка бизнис делегација предводена од државниот секретар на министерството за надворешни...

Анѓушев од Лондон: Северна Македонија е атрактивна дестинација за инвеститори

Република Северна Македонија е атрактивна дестинација за инвеститори, а има и огромни можности за соработка со домашни компании, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Нееднаквоста меѓу граѓаните и сиромаштијата се намалуваат 

Социјалната нееднаквост на граѓаните во нашата држава има тренд на намалувања, а се воведуваат мерки кои постепено ќе ја искоренат апсолутната сиромаштија, оценуваат гувернерката...

Нееднаквоста во фокусот  на состанокот на Холандско-белгиската конституенца на  Светска банка...

Овој викенд Скопје ќе биде домаќин на состанокот холандско-белгиската конституенца на  Светската банка и Мееѓународниот монетарен фонд, еден од најголемите настани од финансиската област,...

Компаниите од Западен Балкан имаат шестпати поголеми трошоци за извоз од...

Компаниите од земјите на Западен Балкан, кои не се членки на ЕУ, минуваат 10 пати подолго време на граничните премини и имаат шест пати...

„Фејсбук“ ќе лансира дигитална валута „либра“

Гигантот „Фејсбук“ објави дека лансира дигитална валута наречена „либра“; новата криптовалута се очекува да им помогне на милијарди корисници на социјалните мрежи во спроведувањето на меѓународните...

Нова наградна игра од Шпаркасе Банка: ЛЕТО ВО БАРСЕЛОНА СО MASTERCARD®...

На 15.6.2015. Шпаркасе Банка Македонија ја започна новата наградна игра „ЛЕТО ВО БАРСЕЛОНА СО MASTERCARD® DEBIT“, наменета за сите нови или постојни корисници на...

Штети од градобијни зрна кај лозјата на патот кон Тиквешко Езеро

Невремето проследено со град што синоќа го зафати Кавадаречко, направи штети кај лозјата на патот кон Тиквешко Езеро. Оваа информација за МИА ја потврди...

Што е 5Г технологија?

5Г мрежите се најновата генерација на поврзаност на мобилен интернет, нудејќи многу поголеми брзини и постабилни врски на смарт телефоните и другите уреди, од...

Започнува голема наградна игра на НЛБ Банка: Со „Еве зошто НЛБ...

Од вчера, НЛБ Банка започна голема наградна игра „Еве зошто НЛБ Клик!“ за сите корисници на НЛБ мКлик мобилното и НЛБ Клик електронското банкарство.  Од...

Праските во Росоман се откупуваат, се надмина проблемот со Русија

Претставници од Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство при денешната посета на откупен центар во Росоман констатирале дека непречено се одвива откупот на праската....

Боинг ќе го преименува авионот „737 Макс“

Боинг ќе го смени името на авионите од типот „737 Макс“ поради ризици по својата репутација, изјави во интервју за „Блумберг“ Крег Смит, финансиски...

Од денеска бензинот поскап ама за малку

Последната одлука на РКЕ ја зголеми цената на бензинот “Супер 95“ додека останатите нафтени деривати и оваа недела остануваат со исти цени како и...

Бесплатен одмор ќе добијат 1.200 работници со ниски примања

Работниците чии вкупни месечни примања во семејството не се поголеми од 22.000 денари од денеска до 30 август можат да се пријават на јавниот повик...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО