ЕУ и САД го поздравија донесувањето на реформските закони од областа...

Делегацијата на ЕУ и Амбасадата на САД во земјава го поздравија донесувањето на реформските закони од сферата на безбедноста кои се значајни за евроатлантската...

Заев: Нема да лицитирам со имиња, кога ќе бидат донесени одлуките,...

Премиерот Зоран Заев попладнево изјави дека штом ќе ги донесе одлуките за промена на одредени функционери, тие веднаш ќе бидат јавно соопштени. – Насловите на...

Заев-Мeкарти: Резултатите од реформите во државата се видливи, продолжуваме со поддршката

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска, се сретна со директорот на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Европа, Пол Мeкарти, придружен од повеќе претставници на...

Општина Охрид: Забелешките на УНЕСКО ја покажуваат фактичката состојба на Охридскиот...

Забелешките наведени во нацрт-извештајот на УНЕСКО што ќе бидат разгледувани на 43-тата сесија на Комитетот за културно наследство што ќе се одржи наредниот месец...

Светите Кирил и Методиј ѝ се јавиле на сон и ја...

Споменот на светите Кирил и Методиј грчката црква не го празнувала, но во словенските цркви долго време се одбележувал на посебни датуми посветени на...

АНТИКОРУПЦИСКА:Ќе се испитува како им се доделени станови на Иванов и...

На кој начинот биле доделувани и избрани канцелариите кои ги користат поранешните претседатели Ѓорге Иванов и Бранко Црвенковски се две клучни прашања на кои...

Претставници од компанијата Assa Abloy гости на Европски универзитет

На Европски универзитет – Скопје, на покана на проф. д-р Атанас Козарев, вчера гости беа претставници од компанијата Assa Abloy, Игор Љубичиќ, Бранимир Мојсов,...

Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ја поддржува иницијативата на невладините организации за намалување на привилегиите на функционерите и најавува дека нема да „шета“ со...

Крлежите напаѓаат, не ги вадете со бензин и пинцета!

Сезоната на крлежи e во полн ек, а во месец мај се регистрираат и најголем број на каснувања од овој опасен инсект. Досега на...

Блерим Кољари ќе го советува Пендаровски за безбедноста, а Ерол Муслиу...

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски го назначи Ерол Муслиу за нов директор на Агенција за разузнавање, информираат од кабинетот на шефот на државата. Муслиу...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политикa

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за...

Пендаровски: Нема да барам пензија кога ќе ми заврши мандатот

Претседатeлот Стево Пендаровски на денешниот брифинг со новинарите најави дека по завршувањето на мандатот нема да бара претседателска пензија и средства за канцеларии. Немам намера...

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека...

„Вешта жена” во недела во село Курија

Манифестацијата „Етно вешта жена” од републички карактер, ќе се реализира во недела во неготинското село Курија, информираше денеска Лилјана Вучкова, претседател на организацијата „Вешта...

Блерим Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот.Пендаровски денес на брифинг со новинарите откри дека лично...

Пендаровски го комплетираше својот кабинет

Новиот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Според информациите од кабинетот на Пендаровски, Блерим Кољари ќе биде...

Се реконструираат улици во населбата Сењак

Почна реконструкцијата на улиците низ штипските населби. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, кој денеска изврши увид во градежните активности на улицата „Плачковички одред“...

Талат ја прими “Голема Албанија„

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, гостувајќи во емисија на косовска телевизија, на подарок доби фотографија со картата на голема Албанија. Ова може да се...

Пописот пак „извиси“

Иако беше најавено, предлог законот за попис на населението ниту вчера не дојде на дневен ред на владина седница. Законското решение со кое треба да...

“Вашингтон пост”: ЕУ ја излажа Македонија, нема датум за преговори

Европската Унија ја излажа Македонија, предупредува „Вашингтон пост“. Во коментар на босанскиот активист Јасмин Мујановиќ се најавува дека ветувањата за датум за преговори за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО