Во чест на Ванчо Николески: Балкански поетски камп во Охридско

Со младински поетски камп што од денес до 20 овој месец ќе се одржува на повеќе атрактивни локации во Охрид, Дебрца и дебрчкото село...

Почина режисерот на „Исус од Назарет“ и „Ромео и Јулија“- Франко...

Познатиот италијански филмски и оперски режисер Франко Зефирели почина во саботата на 96-годишна возраст. Зефирели во својата кариера режирал повеќе од 20 филмови, меѓу кои...

„Невидливиот чувар“ од Долорес Редондо на македонски

„Невидливиот чувар“ е насловот на книгата од баскиската авторка Долорес Редондо која неодамна ја објави издавачката куќа Антолог во рамките на проектот „Биди свој, биди ЕУ!“. Преводот од шпански јазик е...

Српската заедница во Тетово ја одржа манифестацијата „Видовденски денови“

Со пригодна културно уметничка програма во Тетово, Регионалниот тетовски одбор на српската заедница ја одржа манифестацијата „Видовденски денови“ во пресрет на српскиот национален празник...

Наградите на МТФ „Војдан Чернодрински“ задоволство и поттик за добитничките

Добитничките на награди на годинашниов 54-ти МТФ „Војдан Чернодрински“, актерките Марија Спиркоска Илијески, добитник на наградата за главна женска улога за улогата на Велика...

Почина режисерот Франко Зефирели

Познатиот италијански филмски и оперски режисер Франко Зефирели почина денеска во Фиренца на 96-годишна возраст. Зефирели во својата кариера режирал повеќе од 20 филмови, меѓу...

Претставата „Бакхи-краток преглед на распадот“ на Битолскиот театар најдобра на МТФ...

Претставата на Битолскиот народен театар „Бакхи- краток преглед на распадот“ според Еврипид во режија на Игор Вук Торбица, е најдобрата претстава во целина на...

Почнува хорскиот фестивал ТЕХО во Тетово

Со настап на шест хорови вечер во 19:30 часот во Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово почнува 28.издание на хорскиот фестивал ТЕХО. На...

Концерт на Мартина Аврамоска и Влатко Груевски во Кичево

Во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево синоќа концерт одржаа Мартина Аврамоска и Влатко Груевски. Концертот со наслов „Оперски доживувања“ траеше шесетина минути, а беа...

Промоција: Змејот во кинеската и македонската традиција од Весна Крстиќ-Андреевска

Во конференциската сала во НУ Музеј на македонската борба, на 18 јуни 2019 г. (вторник) со почеток во 20 :00 ч. ќе се одржи...

Почнува Меѓународниот натпревар „Охридски бисери“

Меѓународен натпревар на млади музичари „Охридски бисери“ 2019 почнува денеска денеска во Охрид. Во пет натпреварувачки денови, во салата на Градското собрание на градот Охрид...

Поради него повеќе ја сакаме Шпанија: Златен лав за животно дело...

Шпанскиот режисер Педро Алмодовар ќе го добие Златниот лав за животно дело на годинешниот Венециски филмски фестивал, соопштија организаторите. Директорот на фестивалот Алберто Барбера изјави...

Фрида Кало: Мексиканската библиотека верува дека има снимка од нејзиниот глас

Националната библиотека на звукот Фонотека Насионал во Мексико пронашла нешто што би можело да биде првиот познат гласовен запис на уметницата Фрида Кало. Снимката е...

Повеќе од 80 млади уметници на меѓународниот натпревар „Охридски бисери“

Повеќе од 80 млади уметници од Германија, Обединетото кралство, Русија, Полска, Литванија, Грција, Србија, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора и од државава ќе бидат...

Тројца гостиварски уметници во Њујорк на заедничка изложба „Фрагменти од Балканот“

Тројца гостиварски уметници утре ќе се претстават пред публиката во Њујорк со ликовни дела и фотографии на изложбата „Фрагменти од Балканот“. Во галеријата MC Gallery,...

Обид за среќна приказна во обид да ја освои Пулската арена

Краткометражниот дипломски игран филм “Обид за среќна приказна” (An attempt for a happy story) на режисерката Лавинија Софрониевска, кој неодамна ја освои највисоката награда...

Кордоба има повеќе добра под заштита на УНЕСКО од Рим и...

Кордоба е единствениот град во светот, кој има дури 4 добра на листата на светското наследство на УНЕСКО, повеќе од Рим или Париз. Катедралата-џамија,...

Кои се книгите кои можеа да ја сменат историјата на светот?

Голем дел од знаењето што човештвото го чувало со векови е изгубено без трага. Великаните на човечката раса своите достигнувања и важни мисли или...

Женска уметност: „Родови перцепции“ во МСУ

„Родови перцепции“ е насловот на изложбата која е поставена во Музејот на современата уметност во Скопје, а што е дел од колаборативниот кураторски проект...

Мала станица: „Магла“ на четворица странски уметници

„Магла“ е насловот на изложбата која ќе се отвори на 13 јуни со почеток од 20 часот, во мултимедијалниот центар Мала станица. Изложбата е под...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО