Квентин Тарантино доби шестминутен аплауз во Кан

Светската премиера на новиот филм Квентин Тарантино, „Беше еднаш во Холивуд“ се случи вчера на Канскиот филмски фестивал, а гледачите завршетокот на филмот го...

За „Герника“: Гестапо кон Пикасо: „Дали ти го направи тоа?”, а...

Насликана во јуни 1937 година во домот на Пикасо во Париз, како одговор на бомбардирањето на нацистичка Германија и фашистичка Италија на баскиското гратче...

На „Про-За Балкан“: Попов и Басара ги примија наградите „Прозарт“

Со врачување на наградите за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот на годинашниот и на ланскиот добитник, Алек Попов и Светислав Басара,...

Промоција на збирка етнолошки филмови на Боцев и Конеска

На 23 мај, во 11 часот во кино салата на Музејот на Македонија ќе биде промовирана збирката документарни етнолошки филмови на авторите Владимир Боцев...

„Младите доаѓаат“: Настап на талентирани ученици со Филхармонија

„Младите доаѓаат“ е насловот на концертот што во Филхармонија ќе се одржи утревечер (23 мај) во 20 часот. Следејќи ја традицијата и оваа година со...

Филм: „Покемон: Детективот Пикачу“ – анимирана приказна

„Покемон: Детективот Пикачу“ е насловот на семејната авантура што најмладата публика веќе може да ја види во градските кина. Во анимираната приказна главни ликовите се...

Изложба на Ивона Велковска „Откривајќи го просторот„ во Дом на АРМ

Во Домот на АРМ, Скопје вечерва со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложбата на Ивона Велковска на тема „Откривајќи го просторот„. Изложбата ќе...

Агенцијата за филм стана членка на Европската асоцијација на филмски агенции

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија стана 34-та членка на EFADs – Европската асоцијација на филмски агенции. Одлуката за прием во оваа многу значајна...

На „Про-За Балкан“ трибина за литературата, стравот и политиката: Нема општа...

„Стравот нè парализира и нè разболува и ние ја губиме слободата, личната слобода. Нема општа слобода ако нема внатрешна слобода. Има една изрека ‘Животот...

Во Кан се сретнаа директорите на филмските институции на Македонија и...

На македонскиот штанд на Канскиот филмски фестивал се сретнаа директорот на грчкиот Филмски центар, Василис Космопулос и директорот на Агенција за филм на Македонија,...

Мајски оперски вечери: „Боеми“ – идеалите и љубовта над сиромаштијата

Во рамките на 47. Мајски оперски вечери, утревечер (22 мај), со почеток во 20 часот ќе биде изведено оперското ремек-дело „Боеми“ од Џакомо Пучини....

Изложбата „Frauenkirche“ – фотоприказна на Кондев

Фотоприказната за катедралата Frauenkirche во Дрезден на реномираниот македонски фотограф Александар Кондев како изложба може да се види во „Мала станица“, што ќе биде...

„И(с)згубени“ на филмски фестивал во Ирска

Кусометражниот филм „И(с)згубени“ – „Mi(s)sing dog“ во режија на Антонио Вељаноски ќе биде прикажан на годинешното издание на фестивалот за кратки филмови Фастнет филм...

Театар: “Кец на десетка” – како да се остави впечаток на...

Утревечер (22 мај) со почеток од 20 часот во Македонскиот народен театар публиката ќе има можност да ја види комедијата “Кец на десетка” на...

Влатко Стефановски специјален гостин на концертот на Стинг во Скопје на...

Светската музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни годинава ќе настапи на градскиот стадион во Скопје. Концертот е во рамки на неговата турнеја „My songs“,...

УНЕСКО: Да се урнат дивоградбите во Охрид!

УНЕСКО во најновиот извештај поради недоволниот напредок во решавањето на проблемите и поради постојаните закани по средината со големите инфраструктурни и развојни проекти, препорача...

Изложбата „IMposter“ на Маријана Иванова во Софија

Во изложбениот простор на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија денеска ќе биде отворена изложбата ,„IMposter“ на Маријана Иванова. Изложба е дел проектот ,,Поврзување’’ на...

Прилепскиот музеј од утре со раритетен Лапидариум

Прилепскиот завод и музеј официјално за посетителите утре ќе го отвори Лапидариумот што се наоѓа во кругот на Музејот. Како што информираат од прилепскиот Завод...

„Зимска приказна“ прва премиера на штипскиот Народен театар

„Зимска приказна“ е првата премиера на штипскиот Народен театар за оваа сезона. Работена по текст на Вилијам Шекспир, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски,...

Промоција на романот „Но-Уи“ од Лидија Димковска во Варшава

Утре во Домот на литература во Варшава и на 24 мај во рамките на Меѓународниот саем на книгата ќе се одржи промоција на романот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО