Разочарувањата од Мадона во Тел Авив не престануваат: Поп-кралицата треба да...

Светот уште зборува за овогодишниот избор за „Песна на Евровизија“, кој иако претставуваше прослава во чест на музиката, сепак беше и разочарување од настапот...

Тамара доби донација 10 илјади евра од Бојан Јовановски-Боки 13

Јаоооо, Боки си е Боки, дарежлив, но и постојано хуман, ќе кажете сигурно откако ќе ја прочитате информацијата дека Бојан Јовановски, сопственикот на 1ТВ,...

Влатко Стефановски специјален гостин на концертот на Стинг во Скопје на...

Светската музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни годинава ќе настапи на градскиот стадион во Скопје. Концертот е во рамки на неговата турнеја „My songs“,...

Дали знаете дека “Марш во рондо“ е евровизиска химна?!

Веќе 60 и кусур години го следиме Евровизискиот музички фестивал, а убедени сме дека многу луѓе, но и самите учесници, појма немаат од каде...

Во Валандово (ќе) има извлекување на редоследот на фестивалските учесници:А, за...

Во вторник на 21-мај со почетокот во 12.00 часот во просториите на општината Валандово а, во присуство на пејачите, музичарите, новинарите, организаторите, но и...

Пречек на Тамара на аеродромот Скопје (во живо)

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се...

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евросонгот 2020

  Амстердам, 19 мај 2019 (МИА) – Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020...

Најзгоден евровизиски учесник е Лука од Швајцарија, а Васил од Македонија...

Според неофицијалниот избор за „Најзгоден маж на фестивалот“, кој го имаат направено некои од учесничките на „Евровизија“, Лука Хани, кој ја претставуваше Швајцарија, е...

Би-би-си за државата со ново име!

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија 2019“. – Под условите на новиот...

Тамара ги запали социјалните мрежи – Еднаш, и тоа на Евровизија,...

Тодевска според гласовите на Интернационалното жири освои второ место, но според телевоутингот таа доби скромни 58 гласа. Сега веќе се шпекулира дека македонската дијаспора буквално...

На „Песна на Евровизија“, Тамара воодушеви, Македонија осма: Солзи радосници, ден...

Напнатоста беше неизвесна до самиот крај. Тамара водеше со 23 поени пред Шведска, Италија и Холандија, но со гласовите од телевоутингот редоследот се смени....

Пендаровски до Тамара: Вие сте наши победници

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои осмото...

ЛЕЛЕ ТАМАРА , ШТО СТОРИ – НЕ НИ Е МАКА, НАЈДОБРА...

Според гласањето на професионалните жирија од земјите учеснички на фестивалот шведската песна доби 239 бода, а Македонија само два бода помалку, 237. Публиката за...

ТАМАРА, ДЕВОЈКО, ТИ СИ ПОБЕДНИКОТ ЗА НАС

Финалист на евровизиската вечер  на Евросонг 2019 е претставникот на Холандија, Данкан,  иако  нашата претставничка Тамара Тодевска, која се пласира на 7-то место беше...

Кого сѐ видовме на Експо сцената во Тел Авив

ГЛАСАЊЕТО ЗАПОЧНУВА! Натпреварувачкиот дел го затвори Мики од Шпанија со порака да го тргнеме Превезот на предрасуди. Интересната балада Zero Gravity со оперски елементи ја отпеа...

„Македонката растури на финалето на Евросонг“

Македонската евровизиска песна "Горда" одлично котира кај публиката, а Тамара Тодевска ги доби првите громогласни аплаузи иако уште беше  само до вториот рефрен, анализира...

Горда прозвуче уште посамоуверно на финалната вечер (видео)

https://youtu.be/Dsx4pVjUth0 Следете го моќниот настап на Тамара од финалната вечер заедно со целото шоу.

Тамара неизмерно среќна под редниот број на бесконечноста

Со пласманот на Тамара во финалната вечер на Евровизија нашата земја си обезбеди воедно и свое претставување на нашата земја во завршницата на европското...

Тел Авив музички епицентар на планетата

Милиони гледачи ширум планетата со нетрпение ја очекуваат завршницата на 64. „Евросонг“ што се одржува во Израел. Кај нас во Македонија, возбудата никогаш не била...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО