Тамара е победник од гласањето на жиријата – ЕБУ ја исправи...

Изборот на песна на Евровизија заврши минатиот викенд, но се уште не стивнуваат реакциите околу исходот на гласањето. Според најновата информација, Тамара и нејзината...

Натали Портман: Не сум била во врска со Моби, тој е...

Откако Моби во својата автобиографија тврдеше дека бил во врска со Натали Портман, таа го негираше тоа и нагласи дека за неа тој бил...

Арета Френклин оставила три тестаменти

Три рачно напишани записи се пронајдени во домот на соул-дивата Арета Френклин, неколку месеци по нејзината смрт лани во август. – Кога почина, нејзиното семејствто...

Во албанскиот град Камез се одржа „Мис на летото 2019“:Анѓела, претставничката...

Како што доаѓаат топлите денови, а со нив и летото така и се повеќе се организираат Изборите на женската убавина. Таков еден мега-избор пред...

Познатиот пејач има и друга успешна професија: Васко Форти во Израел...

Македонскиот поп-пејач Васко Форти го знаете секако ако ги следите македонските музички фестивали, но го знаете и како еден од оние кои на многу...

50 година кариера:Кога слушате македонски фолк, слушајте го Круме Спасовски!!!

Тоа е да се наежиш, едноставно речено, бидејќи тоа е тој првиот впечаток од завчерашниот солистички концерт на легендарниот македонски фолк-пејач Круме Спасовски. Круме...

Шведски хеви-метал бенд обработи хит на Дивље јагоде од 1985

Шведскиот метал бенд Енфорсер обработи хит на екс-југословенската група Дивље јагоде што датира од 1985 година, а многу љубители на оваа култна група сметаат...

Разочарувањата од Мадона во Тел Авив не престануваат: Поп-кралицата треба да...

Светот уште зборува за овогодишниот избор за „Песна на Евровизија“, кој иако претставуваше прослава во чест на музиката, сепак беше и разочарување од настапот...

Тамара доби донација 10 илјади евра од Бојан Јовановски-Боки 13

Јаоооо, Боки си е Боки, дарежлив, но и постојано хуман, ќе кажете сигурно откако ќе ја прочитате информацијата дека Бојан Јовановски, сопственикот на 1ТВ,...

Влатко Стефановски специјален гостин на концертот на Стинг во Скопје на...

Светската музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни годинава ќе настапи на градскиот стадион во Скопје. Концертот е во рамки на неговата турнеја „My songs“,...

Дали знаете дека “Марш во рондо“ е евровизиска химна?!

Веќе 60 и кусур години го следиме Евровизискиот музички фестивал, а убедени сме дека многу луѓе, но и самите учесници, појма немаат од каде...

Во Валандово (ќе) има извлекување на редоследот на фестивалските учесници:А, за...

Во вторник на 21-мај со почетокот во 12.00 часот во просториите на општината Валандово а, во присуство на пејачите, музичарите, новинарите, организаторите, но и...

Пречек на Тамара на аеродромот Скопје (во живо)

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се...

Холандските градови почнаа „битка“ за домаќин на Евросонгот 2020

  Амстердам, 19 мај 2019 (МИА) – Неколку холандски градови веќе се вклучија во трката за домаќин на Изборот на песна на Евровизија во 2020...

Најзгоден евровизиски учесник е Лука од Швајцарија, а Васил од Македонија...

Според неофицијалниот избор за „Најзгоден маж на фестивалот“, кој го имаат направено некои од учесничките на „Евровизија“, Лука Хани, кој ја претставуваше Швајцарија, е...

Би-би-си за државата со ново име!

Британскиот медиумски сервис Би-би-си се осврна на евровизискиот настап на Тамара во написот насловен „Пет лекции научени од Евровизија 2019“. – Под условите на новиот...

Тамара ги запали социјалните мрежи – Еднаш, и тоа на Евровизија,...

Тодевска според гласовите на Интернационалното жири освои второ место, но според телевоутингот таа доби скромни 58 гласа. Сега веќе се шпекулира дека македонската дијаспора буквално...

На „Песна на Евровизија“, Тамара воодушеви, Македонија осма: Солзи радосници, ден...

Напнатоста беше неизвесна до самиот крај. Тамара водеше со 23 поени пред Шведска, Италија и Холандија, но со гласовите од телевоутингот редоследот се смени....

Пендаровски до Тамара: Вие сте наши победници

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои осмото...

ЛЕЛЕ ТАМАРА , ШТО СТОРИ – НЕ НИ Е МАКА, НАЈДОБРА...

Според гласањето на професионалните жирија од земјите учеснички на фестивалот шведската песна доби 239 бода, а Македонија само два бода помалку, 237. Публиката за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО