„Најк“ и „Адидас“ бараат Трамп да не воведува нови царини за...

Над 170 американски произведувачи на обувки, меѓу кои и „Најк“, „Адидас“ и „Андер Армор“ испратија отворено писмо до претседателот на САД Доналд Трамп, повикувајќи...

Германски експерт предупредува на нова криза во еврозоната

Високиот советник во германската Влада, Ларс Фелд предупреди меѓу првите за успорување на германската економија и во интервју за британски медиуми, ја потенцира Италија,...

Монсанто доаѓа на Балканот, страв и паника меѓу граѓаните

Глобалниот лидер во производство на семиња и пестициди, Монсанто, доаѓа на Балканот. Можеби сè би било поинаку доколку не се знаеше дека оваа компанија...

Тевдовски:Со маратонот да ги зближиме економиите на Албанија, Северна Македонија и...

Република Северна Македонија забележува најдобри резултати во спроведувањето на мерките од Програмата за економски реформи во споредба со другите земји од процесот, согласно оценките...

Нов изглед на банкнотите од 100 и 200 евра

Европската централна банка во Франкфурт го претстави новиот изглед на банкнотите од 100 и 200 евра, кои ќе бидат во оптек од 28 мај....

Пендаровски го потпиша Законот за тутун, нема веќе евидентни листови за...

Тутунопроизводителите наскоро добиваат олеснителни околности при откупот и производството на тутун. Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера го потпиша новиот Закон за тутун, производи...

Ново од НЛБ Банка: БИЗНИС долгорочен денарски кредит за правни лица

НЛБ Банка воведе нов продукт за правни лица  - Бизнис долгорочен денарски кредит со намалена каматна стапка и без провизија за одобрување во периодот...

Русија ќе го тужи Nestle поради откриено ГМО во овесните каши

Рускиот регулатор за заштита на правата на потрошувачите Rospotrebnadzor, започна прекршочна постапка против компанијата Nestle Русија, откако пронашол генетски модифицирана папаја во инстант овесната...

Во Германија најбарани работници со средно стручно образование

Во првиот квартал од 2019 година, во Германија останале непополнети 1,39 работни места што е речиси за 200 000 повеќе од истиот период минатата...

Во рамки на економскиот дијалог на ЕУ дискусија за подготовката на...

Министерството за финансии, во рамки на економскиот дијалог на ЕУ со земјите од Западен Балкан и Турција организира конференција со цел да се дискутира...

Кина ги обвини САД за неуспехот на трговските преговори

Кинескиот амбасадор во Вашингтон, Цуи Тјанкај ги обвини САД дека со постојаната промена на мислењата, придонеле за пропаѓање на преговорите меѓу двете земји за...

За жените на село 180 илјади денари неповратна финансиска поддршка

Неповратната финансиска поддршка од 180 илјади денари е за инвестиции коишто ќе придонесат за развој на руралните средини. Ова е мерката која ја прифати...

Цената на бензините од понеделник ќе се пресметува по новата методологија

Од следниот понеделник Регулаторната комисија за енергетика ќе ги утврдува цените на нафтените деривати по новата методологија, која регулаторите треба да ја донесат во...

НБ: И кредитите и депозитите со раст во април

Раст на кредитите и депозитите е забележан во април. Податоците на Народната банка покажува дека растот е забележан и кај секторот население и кај...

Струшката хирургија затворена, морбилите ги  покосија лекарите

Хируршкото одделение во струшката општа болница е под клуч. Лекарите и другиот медицински персонал се во карантин. Во функција е само хируршката амбуланта, бидејќи...

Паушал за парно ќе се плаќа само за становите во кои...

Како што информира претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, кај нив дневно  пристигнуваат по стотина барања, а во најголем дел тие позитивно...

Бензините и дизелот повторно поскапеа, трговците во трка за профит

На бензинските пумпи во Македонија, од вчера, горивата  се точат по повисоки цени и тоа бензините за еден денар, а дизелот за два денари...

За изградба на патиштата „Синохидро“ на тендер понудил до четири пати...

Автопатот Миладиновци-Штип би бил за 49 милиони евра поевтин, доколку изведувачот „Синохидро“ би бил избран на тендер, наместо оваа капитална зделка да ја добие...

Од 1 јуни во Македонија нема плаќање на високи суми во...

Од наредниот месец се забранува плаќање со готовина на стоки и услуги во износ од 500 евра или повеќе во денарска противвредност.Ова е во...

Ако нема невреме, по автопатот Миладиновци-Штип ќе се вози од понеделник

Додека соседните земји ни отворија коридори за брз и лесен пристап до европските земји, македонските власти сè уште нè лишуваат од можноста локално да...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО