Пентагон: На турските пилоти им е забрането да се обучуваат на...

На турските пилоти им е забрането да летаат и да се обучуваат на борбени авиони Ф-35 во базата на американските воздухопловни сили во Аризона,...

Социјалистите поднесоа барање за импичмент на претседателот Мета

Во услови на зголемени политички тензии и различни толкувања на одлуката на претседателот Илир Мета за одлагање на локалните избори, што зависи од која...

Хрватска постави ограда на границата со БиХ

Министерството за внатрешни работи на Хрватска денеска на граничниот премин Маљевац кон Босна и Херцеговина постави висока метална заштитна ограда, која треба да ги...

Павлопулос го прифати предлогот на Ципрас да распише предвремени парламентарни избори

Претседателот на Грција Прокопис Павлопулос, попладнево, на средба со грчкиот премиер, Алексис Ципрас во претседателска палата го прифати предлогот на Владата за распуштање на...

Полански: Косовската амбасадорка лаже!

Заменик амбасадорот на Русије при ОН Дмитри Полански ја обвини косовската амбасадорка дека лаже за да ја оправда полициската акција на северот од Косово. -Незаконската...

Американскиот амбасадор ја поддржа косовската амбасадорка

Американскиот амбасадор при ОН Џонатан Палмер на денешната седница на Советот за безбедност на ОН, наведе дека дваесеттата годишнина од донесувањето на Резолуцијата 1244...

Читаку: Србија никогаш повеќе нема да владее со Косово

Косовската амбасадорка во САД Вљора Читаку, на седницата на Советот за безбедност на ОН што е во тек, го обвини рускиот службеник на УНМИК...

Косовската амбасадорка во САД бара укинување на УНМИК

Косовската амбасадорка у САД, Вљора Читаку на седницата на Советот за безбедност на ОН на која тема е Косово, им се заблагодари на Обединетите...

Советот за безбедност расправа за Косово, остри критики за Приштина

Шефот на УНМИК Захир Танин остро ги критикуваше властите во Приштини и рече дека за време на неодамнешната полициска акција на косовските специјални единици...

Мета: Одлуката со цел спречување ескалација на граѓански конфликт и поттик...

Во тензична политичка ситуација, без подготвеност од двете страни да се седне на разговор за надмнување на недоразбрањата, одлуката што ја донесов за одложување...

Ципрас попладнево ќе побара од Павлопулос предвремени парламентарни избори

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, попладнево од претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос ќе побара распуштање на Парламентот и објавување предвремени парламентарни избори, што ќе се...

Србија: На работно место ќе може најверојатно и до 70-от роденден

Работниот век во Србија може да се продолжи до 70-годишна возраст за оние кои тоа сакаат, ако се донесе иницијатива за измена на Законот...

Столтенберг: Бомбардирањето врз СРЈ беше легитимно и неопходно

Историјата покажа дека бомбардирањето на СРЈ во 1999 година беше неопходно и легитимно бидејќи го прекина насилството, а бегалците можеа да се вратат дома,...

Павлопулос: Внимателно, Европа повторно да нè стане мрачен континент

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос денеска повика на внимателност во одбраната на социјалната правда и солидарност, така што Европа никогаш повторно да не биде „мрачен...

Мета најави вонредна прес конференција, експертите сметаат дека нема можност за негово...

Албанскиот претседател Илир Мета, откако вчера одлучи да го одложи датумот на локалните избори, за што има различни реакции па дури и закана од...

Ќе потоне древен град од пред 12.000 години – има историска...

Древниот турски град Хасанкиф наскоро би можел буквално да потоне. И покрај меѓународните апели да се сопре проектот, градот би можел да биде потопен...

Претседателот ги одложи изборите во Албанија, жена му негира дека влијаела...

Моника Круемади, лидерка на опозициското Социјалистичко движење за интеграција и сопруга на албанскиот претседател Илир Мета, негира дека влијаела врз одлуката тој да ги...

Рама: Избори на 30 јуни ќе има, тие не се ни...

По одлуката на претседателот Илир Мета да ги одложи локаалните избори, албанскиот премиер и лидер на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама, категоричен во својот...

Протест „1 од 5 милиони“ во Белград: На однапред украдени избори...

Во Белград, Нови Сад и Ниш, синоќа се одржаа 27-мите граѓански протести „1 од 5 милиони“ против власта на претседателот Александар Вучиќ, со кои...

Ескалација на протестите во Тирана – полицијата одговори со солзавец и...

Во Тирана вечерва се одржува осмиот по ред протест на опозицијата, која бара оставка од премиерот Еди Рама и формирање на преодна влада Полицијата презема...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО