Од 15 јуни повторно воз Скопје – Солун

Железници на РСМ-Транспорт од 15 јуни повторно го воведуваат експресниот воз од Скопје до Белград и до Солун. Возот од македонската метропола кон Солун...

Нов предизвик „Косово е Србија“ ги „запали социјалните мрежи“: Дачиќ го...

„Косово е Србија - е најновиот предизвик кој масовно се шири на социјалните мрежи, Целта на овој предизвик е овие зборови да се напишат...

Албанската опозиција од 25 мај ќе потестира без прекин до 30...

Обединетата албанска опозиција најави дека големиот национален протест закажан за 25 мај ќе биде „долготраен протест“. Членот на Националниот совет на Демократската партија, Александер Биберај,...

Советот за безбедност расправа за Косово, остри критики за Приштина

Шефот на УНМИК Захир Танин остро ги критикуваше властите во Приштини и рече дека за време на неодамнешната полициска акција на косовските специјални единици...

Од утре стартува возот Скопје – Солун

Според Железници на РСМ Транспорт од утре стартува тарифска понуда City Star за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје. Станува збор за сезонска линија која од...

Љубов посилна од куршумот и верата

Бошко и Адмира станаа познати во светот како сараевски Ромео и Јулија откако на 18 мај пред дваесет и шест години беа убиени на...

Скарата на жар во Србија да биде забранета со закон

Доктор од Белград испратил преставка до Општинскиот одбор за здравје и семејство во која бара со закон да се забрани употребата на скара на...

Остварена последната желба на „Грофот Вронски“: Кога ќе умрам, срцето оставете...

Најпознатиот полковник на руската војска, Николај Николаевич-Раевски, кој на Лав Толстој му послужил како инспирација за ликот на гроф Вронски, во романот Ана Каренина“,...

Косовското прашање на крајот ќе се реши со поделба

Истражувачот на Геополитичкиот форум од универзитетот во Кембриџ и поранешниот дипломат на Балканот, Тимоти Лес верува дека Косово на крајот ќе биде поделено и...

Читаку: Србија никогаш повеќе нема да владее со Косово

Косовската амбасадорка во САД Вљора Читаку, на седницата на Советот за безбедност на ОН што е во тек, го обвини рускиот службеник на УНМИК...

ВАРУФАКИС: Преспанскиот договор речиси и не влијаеше на изборите во Грција

Варуфакис на прес-конференцијата во Атина, на која соопшти дека тие, како Мера25, ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори, во однос на Договорот од Преспа...

Ако патувате со автомобил: Колку чинат патарините низ Грција

Доколку патувате на одмор со автомобил во Грција, пожелно е навреме да испланирате колку вкупно ќе ве чини патот. Првата наплатна рампа е на 16...

Во посета на Паралија 1000 Јагодинчани

Во понеделникот навечер од Србија кон Грција тргна „делегација за Гинис“. Од паркиралиштето пред Аква паркот во Јагодина (Србија) кон популарното летувалиште Паралија во...

Ако ЕУ не даде безвизен режим за Косово, Косово ќе бара...

-Ако ЕУ продолжи да го изолира Косово, ќе се разговара за можноста за институционална акција или референдум за повторно обединување со Албанија. Ова може...

Полански: Косовската амбасадорка лаже!

Заменик амбасадорот на Русије при ОН Дмитри Полански ја обвини косовската амбасадорка дека лаже за да ја оправда полициската акција на северот од Косово. -Незаконската...

Швајцарија ги отвори вратите за граѓаните од Бугарија

Од 1 јуни за Бугарите и Романците се укинуваат ограничувањата за работа во Швајцарија.Тие  веќе ги имаат истите права како и останатите граѓани на...

Хаос во просториите на Нефа-мебел во Србија, излажаните купувачи гневни

Рано утринава во Белград пред магацинот на „Нефа мебел“ стотина гневни оштетени купувачи тропале на вратите на магацинот барајќи да влезат и да си...

Прва плажа во Грција на која ќе биде забрането пушење цигари

Грција летово ќе ја добие првата плажа на која ќе биде забрането пушењето цигари, јави дописничката на МИА од Атина. Плажата се наоѓа на островот...

Човекот што спаси милиони жени

Јоргос Папаниколау е роден во Кими, на грчкиот остров Евиа, во близина на јужниот град Каристос, попознат по древниот доктор Диокле кога го нарекувале...

Ќе потоне древен град од пред 12.000 години – има историска...

Древниот турски град Хасанкиф наскоро би можел буквално да потоне. И покрај меѓународните апели да се сопре проектот, градот би можел да биде потопен...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО