Голем пожар го зафати Халкидики

Шума и сува трева горат во реонот на Каламици, на вториот крак на Халкидики – Ситонија во Грција, а пожарот брзо се шири, објавија...

Анкета: Мицотакис би освоил двојно повеќе пратеници од Ципрас

Убедливо водство пред владејачката СИРИЗА има опозициската Нова демократија пред предвремените парламентарни избори во Грција кои ќе се одржат на 7 јули. НД на Киријакос...

Туристичката сезона во Хрватска загрозена – нема квоти за странски работници

Сезоната во Хрватска  е сериозно загрозена поради недостиг на работна сила. Хрватската задруга за туризам и Хрватската задруга на работодавачи испратиле барање за итно...

Тачи: Добра координација меѓу САД и ЕУ е клуч за договор...

Косовскиот претседател Хашим Тачи во Тирана изјави дека клучот за постигнување договор со реципрочно признавање меѓу Приштина и Белград го гледа во добра координација...

Од утре стартува возот Скопје – Солун

Според Железници на РСМ Транспорт од утре стартува тарифска понуда City Star за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје. Станува збор за сезонска линија која од...

За Бугарија е добро Македонија и Албанија да преговараат во пакет,...

Бугарски пратеници од собраниската комисија за надворешни работи на денешниот форум „Зацврстување на капацитетот и продлабочување на соработката за интеграција на Западен Балкан во...

Тачи во Тирана: Косово нема да беше слободно, без улога на...

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денеска одликуваше 39 истакнатите личности во Албанија со високото државно признание на Косово – Орденот на слободата. Признанието им се...

Растат тензиите во Албанија, можно е Мета да го распушти Парламентот

Наместо во насока на смирување, однесувањето на албанските лидери води кон зголемување на политичките тензии во земјата. Опозициската Социјалистичка партија достави барање потпишано од 55...

Мета: Претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Шефот на албанската држава Илир Мета коментирајќи ја иницијативата за негово разрешување покрената од пратеничката група на владејачката Социјалистичка партија, изјави дека „претседателот и...

Турција најавува „реципрочни мерки“ на евентуални американски санкции

Турција ќе одговори со „реципрочни мерки“ доколку САД воведат санкции кон земјата поради набавката на рускиот противракетен систем С-400, изјави турскиот министер за надворешни...

Голем пожар во фабрика за изолациски материјали во Словенија

Голем пожар избувна ноќеска во фабрика за производство на изолациски материјали и стиропор во местото Подскрајник во близина на словенечкиот град Церкница, кој пожарникарите...

Контроверзен билборд по повод Денот на државноста на Словенија

Во Љубљана осамна билборд на кој се наоѓа фотографија на војник во униформа на поранешната Југословенска народна армија (ЈНА) со подигнати раце во знак...

Албанските социјалисти ја почнуваат постапка за разрешување на Мета

Пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичката партија ги собра неопходниот број потписи на пратеници и почнува постапка за разрешување на претседателот на Албанија, Илир...

Скарата на жар во Србија да биде забранета со закон

Доктор од Белград испратил преставка до Општинскиот одбор за здравје и семејство во која бара со закон да се забрани употребата на скара на...

Словенија повеќе не ја смета Турција за безбедна земја

Словенечката Влада денеска усвои декрет за ажурирање на листата на безбедни земји, со што се додадени уште три држави, а отстранета е Турција. Претходната листа...

Весли Кларк: Путин би можел да предизвика војна на Балканот

Пензионираниот американски генерал Весли Кларк тврди дека постои ризик за нова војна на Балканот и дека рускиот претседател Владимир Путин само чека шанса за...

Марибор избран за европски суперкомпјутерски центар

Марибор во Словенија е еден од осумте градови во кои ќе биде сместен првиот европски суперкомпјутерски центар во рамки на заедничката иницијатива на Европската...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата што е прв чекор за смена...

Албанскиот Парламент ја изгласа Резолуцијата предложена од пратениците од владејачкото мнозинство против одлуката на претседателот Илир Мета за одложување на изборите, што претставува прв...

Српски државјанин сокрил во чорап 25.000 евра

Цариници на граничниот премин Ватин спречиле возач на камион да изнесе од државата 25.000 непријавени евра во чорап, кој го носел на себе, соопшти...

„Данас“: Метју Палмер ја повика српската опозиција да учествува на изборите;...

На средбата на американскиот заменик помошник државен секретар Метју Палмер со опозициските лидери во Белград пред два дена, тој ја повикал српската опозиција да...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО