Ципрас: Со Борисов имаме визија Балканот да го претвориме во регион...

Нашата визија, моја и на Бојко, е постепено претворање на Балканот од регион на нестабилност, конфликти, војни, поделеност, преовладување на национализмот, во регион на...

Албанската опозиција од 25 мај ќе потестира без прекин до 30...

Обединетата албанска опозиција најави дека големиот национален протест закажан за 25 мај ќе биде „долготраен протест“. Членот на Националниот совет на Демократската партија, Александер Биберај,...

Едвард Џозеф: Примерот со Преспанскиот договор да се искористи за Србија...

Пополнувањето на празнината околу политиката поврзана со Косово, кој е најстариот судир во регионот на Балканот, е прашање што под итно мора да се...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј во официјална посета на Грција

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска ќе допатува во дводневна посета на Грција, при што попладнево во Атина ќе се сретне со поглаварот на Грчката православна...

Опозицијата ќе го бојкотира Вучиќ: Неговиот говор во Собранието за Косово...

Дел од српската парламентарна опозиција соопшти дека нема да присуствува на седницата на Собранието на Србија, на која шефот на државата Александар Вучиќ ќе...

Апел: Не правете „селфи“ во тунелите кај Грделичката клисура

Коридори Србија апелираат до граѓаните да не сопираат во тунелите на новоотворената делница на јужниот крак на Коридорот 10 во Грделичката клисура. На граѓаните во...

Србија воведе доживотен затвор за силувачите и убијците на деца

Српското собрание денес ги усвои измени и дополнувања на кривичниот закон со кои се воведува доживотна казна затвор без условно пуштање на слобода за...

За 16 месеци во Грција исчезнале 417 деца, а биле пронајдени...

Речиси секој ден, во Грција се пријавува по едно исчезнато дете, но земјата е високо на листата во Европа во однос на пронаоѓањата со...

Рама не се откажува од датумот на избори: на 31 мај...

Албанскиот премиер Еди Рама не се повлекува пред барањето на опозицијата за одложување на локалните избори закажани за 30 јуни. Тој денеска најави дека неговата...

Турските власти апсат 249 дипломати поради поврзаност со Ѓулен

Турските власти побараа да се уапсат 249 вработени лица во Министерството за надворешни работи поради сомневање за поврзаност со мрежата на свештеникот Фетулах Ѓулен,...

Невреме во Србија, испукани 829 градобијни ракети

Србија синоќа беше зафатена со силно невреме со дожд, град и грмотевици. Регистрирани се повеќе од 15.000 удари од гром и молњи. Министерството за земјоделство, шумарство...

Србија зафатена од страшно невреме (видео)

Ужасно невреме вечерва погоди повеќе градови во Србија. Метеоролозите најавија влошување на времето, ама не можевме ни да сонуваме дека ова не очекува. Во...

Три српски опозициски партии обединети во „единствена“ Демократска партија

Демократската партија (ДС) на Зоран Лутовац, Заедно за Србија (ЗЗС) на Небојша Зеленовиќ и Социјалдемократската партија (СДС) на поранешниот српски претседател Борис Тадиќ денес...

Рането 22-годишно момче во Северна Митровица

  Машко лице од српска националност, на 22-годишна возраст, е рането од огнено оружје во престрелка што се случила во саботата околу полноќ во Северна...

Љубов посилна од куршумот и верата

Бошко и Адмира станаа познати во светот како сараевски Ромео и Јулија откако на 18 мај пред дваесет и шест години беа убиени на...

Вонредните локални избори во северно Косово почнаа без проблеми

Сите гласачки места во четирите општини во северно Косово, во кои се одржуваат вонредни градоначалнички избори, утрово беа отворени во предвиденото време и гласањето...

Воени бродови на НАТО впловија во Драч

Два борбени брода дел од мисијата за брза реакција на НАТО во Средоземјето, впловија во најголемото албанско прстаниште Драч. Нивниот престој на албанското крајбрежје се...

Меркел: Начелно ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Берлин „начелно ја поддржува“ европската перспектива на земјите од Западен Балкан, но оти „при тоа треба да...

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Загреб каде на плоштадот Свети Марко ја пречека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ. Меркел престојува во Загреб за да присуствува...

Косовската полиција уапсила четири лица поради трговија со органи

Полицијата на Косово соопшти дека уапсила четири лица осомничени за незаконска трансплантација и трговија со органи и соучество во извршување казнено дело, јави ФЕНА. –...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО