Дома 2019 јуни

Месечна Архива: јуни 2019

Средба Пендаровски – Саити: Предуслов за напредок на секоја држава е владеење на правото

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна...

ПРОТЕСТ, ПЕТИЦИИ, ПРЕГОВОРИ – РЕЗУЛТАТ: НЕМА ПРИЕМЕН ИСПИТ!

  Годинава најголема навалица за упис во средно имаше во гимназијата „Орце Николов“. Министерството за образование утрово закачи соопштение на вратите на гимназијата во кое...

Пекар, лекар или аптекар? Гимназиите преполни, стручните училишта полупразни  

Министерство за образование и наука соопшти дека по првото пријавување за упис во средните училишта вкупно се запишале 11.826 ученици од кои 9.061 за...

ЕРДОГАН ПРАТИ АБЕР ДО ПЕНДАРОВСКИ: Продолжува традиционалното пријателство меѓу Скопје и Анкара

Нашето членство во Северноатлантскиот сојуз позитивно ќе влијае врз натамошната регионална соработка и ќе придонесе за траен мир и стабилност на Балканот, заложби што...

Европа на Балканот ги повторува грешките од минатото

Европските лидери повторно прават грешки на Западен Балкан со меѓусебен натпревар или третирање на овој регион како отфрлено подрачје кое е небитно за нејзините...

 Градилиштето на зградата на поранешно „Беко“ затворено

Општината Центар донела решение за затворање на градилиштето на зградата на поранешно Беко и околу него постави ленти и знак „затворено од градежна инспекција“. Градоначалникот...

Евроамбасадорот на коленици – го чисти нашето ѓубре!

Амбасадорот на Европска Унија, Самуел Жбогар и самиот се вклучи во проектот  „Чисто, како дома исто“ за заштита на животната средина која ја промовира...

ИНТЕРВЈУ, СОЛЗА ГРЧЕВА: После ова дно кое го допревме, не ни е потребна уште...

“Ние како партија бегаме од популизам бидејќи сакаме одржливи, а не моментално привлечни решенија. Полно пати сум изјавила дека нам, после ова дно кое...

Тотална чистка на „Ноу Камп“

Трансфер политиката на Барселона со години беше пример за добра работа, но тој тренд не вреди кога се во прашање последните неколку години. Каталонскиот...

Се повлекувам, тоа е мојата конечна одлука

Фудбалската репрезентација на Шпанија доби нов селектор во Роберто Морено, кој до пред неколку часа беше прв помошник на Луис Енрике. Поранешниот предводник на...

Списокот е готов, кој ќе настрада од метлата на Заев

Кој ќе си оди од „Илинденска“, а кој ќе остане според најавите ќе се знае утре, а очекувањата се дека веќе следната недела Собранието...

ВО ГТЦ КАКО ВО САУНА – Продавачите се ладат по ходници, купувачите бегаат од...

Речиси еден месец централната клима во Градскиот трговски центар не работи. Продавачите реагираат дека едвај работат во дуќаните, а и дека купувачите не сакаат...

За холивудска убавина ви треба “само“ мајонез, кечап и јаболков оцет…

Несомнено е интересно да се знае дека дури и светски познатите ѕвезди користат евтини производи за да изгледаат подобро. И славните не секогаш користат...

Кам-бек на Хумелс

По пауза од три години, сега веќе поранешниот репрезентативец на Германија, Матс Хумелс, повторно ќе го облече дресот на Борусија од Дортмунд. Централниот дефанзивец...

Рекордно обесштетување за Ван-Бисака

Најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед, е на добар пат да излезе како победник во траката по потписот на стандардниот првотимец во...

Почнува реализацијата на проктот „Смарт Езеро Младост“

Општина Велес од општинскиот буџет ќе одвои околу 14,2 милиона денари за пет значајни инфраструктурни проекти финансирани од домашни и меѓународни фондови. Првиот проект вреден...

Тренерското столче за Џампаоло

Марко Џампаоло и официјално е именуван за нов предводник на италијанскиот калчо гигант Милан. Откако ја прекина соработката со тимот на Сампдорија, 51-годишниот стручњак...

Обесштетувањето на Џеко е проблем

Раководните лица на Рома и Интер никако не можат да најдат заеднички јазик околу обесштетувањето на босанскиот интернационалец Един Џеко. Искусниот напаѓач има договор со...

Со перформанс отворена „Грабење во просторот“: Стефанов го запали Ангелот пред МСУ

Пред официјалното отворање на Скопско лето предвидено за утревечер (21 јуни), во Музејот на современата уметност синоќа со палење на инсталацијата Ангелот се отвори...

Џенифер Лопез сред турнеја го повреди окото 

Познатата холивудска пејачка и актерка Џенифер Лопез (49) која во моментот е на својата четврта турнеја “It's Mi Parti Tour“, која ја организираше како...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО