Дома 2019 мај

Месечна Архива: мај 2019

Барселона со многу отсуства за Кралскиот куп

Повредите на неколку клучни играчи и претставуваат голем проблем на Барселона, која на финалето на Кралскиот куп против Валенсија сака да го освои вториот...

Електричните тротинети во Германија „се селат“ на улиците

Горниот дом на германскиот парламент изгласа закон кој дозволува електричните тротинети да ги користат на јавни патишта, но и на велосипедски патеки. Оваа информација ги...

Има само 12 години и веќе заработува милиони/видео

https://www.youtube.com/watch?v=gVJYKBH8Z6Q Натанана Санунрат има 12 години и работи како блогерка за убавина, а првото нејзино видео кое беше објавено на „YouTube“ го сними на само...

Нов Зеланд немилосрден кон странците: Такса за туристи и влез во земјата

Владата на Нов Зеланд одлучи да го усогласи експлозивниот пораст на бројот на туристи и заштитата на она што најмногу ги привлекува – недопрената...

Датум за преговори за Македонија, побара германската влада

На Македонија да и се додели Датум за преговори со Европската унија, побара германската влада, а барањето е упатено во Бундестагот. Федералниот законодавен дом...

За жените на село 180 илјади денари неповратна финансиска поддршка

Неповратната финансиска поддршка од 180 илјади денари е за инвестиции коишто ќе придонесат за развој на руралните средини. Ова е мерката која ја прифати...

Апел: Не правете „селфи“ во тунелите кај Грделичката клисура

Коридори Србија апелираат до граѓаните да не сопираат во тунелите на новоотворената делница на јужниот крак на Коридорот 10 во Грделичката клисура. На граѓаните во...

Престојот на Асанж во амбасадата чинел 800.000 долари

Престојот на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Амбасадата на Еквадор во Лондон чинел 800.000 долари, а не шест милиони евра како што претходно...

Ден на културната разноличност: Сите дојдоа, реисот не дојде

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, вечерва присуствуваше на настан организиран од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод...

Очајнички обид на француски градоначалник: „Вијаграта“ е наша, ваше е само да се доселите!

Француски градоначалник нуди бесплатна „Вијагра“ за парови во својот град, за да ја зголеми стапката на наталитет. Жан Дебоузи, градоначалник на Монтере на северот на...

Изгласани законите за социјалната реформа, зголемена парична помош од идниот месец

Пратениците во Собранието денеска ја изгласа социјалната реформа, а првите исплати на зголемената парична помош за 300% се очекуваат од идниот месец. Со трите...

Најскапото кафе на светот – 75 долари за шолја

Пржилница за кафе во Лос Анџелес нуди шолја од овој пијалок за 75 долари, а оттаму велат дека нивното кафе е најскапиот во светот. Klatć...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот на Груевски во четврток

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања в четврток треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата е закажана со почеток...

Македонија ќе се придружи на Иницијативата за здравство на Бил Гејтс

Нашата држава ќе се приклучи кон Иницијативата на Бил Гејтс за перформанси на примарна здравствена заштита која ќе овозможи вмрежување и пристап до меѓународна експертиза...

Џејми Оливер отиде под стечај

Сите 25 ресторани од ланецот на познатиот кулинарски мајстор Џејми Оливер во Британија, ќе бидат ставени под стечај, како начин за заштита од кредиторите,...

Вардар ја завери 13-тата титула во домашното првенство

Ракометарите на Вардар на две кола до крајот на сезоната во Суперлига ја освоија 13 - тата шампионска титула во домашното првенство. Тие во...

Меџик Џонсон заминува од Лејкерси

Меџик Џонсон, поранешен кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс и актуелен директор за кошаркарски трансфери во клубот, поднесе оставка на функцијата. На ваков потег кошаркарската легенда...

Во Австрија уапсена српско-црногорска криминална група

Сојузната криминалистичка служба на Австрија приведе 14 осомничени лица од Балканот и заплени дрога во вредност од 8,6 милиони евра. Кај приведените пронајдени се меѓу...

Милијардер им го отплати долгот на цела генерација студенти на колеџ

Околу 400 дипломци на колеџот „Морхаус“ во американската сојузна држава Џорџија добија неочекувано голем подарок од милијардерот и филантроп Роберт Смит, кој и’ го...

Младиот Трамп на големото платно: Ќе се снима биографски филм

Американскиот режисер Џејмс Греј соопшти дека ќе снима филм за животот на американскиот претседател Доналд Трамп во неговите млади години. Работниот наслов а проектот е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО