Дома 2017 август

Месечна Архива: август 2017

Зголемено нивото на Дојранско и Преспанско езеро, намалено на Охридско

Нивото на Дојранското Езеро двојно е зголемено од просечните - 83 сантиметри за септември, на 179 сантиметри, покажува денешното хидролошко мерење. Според УХРМ, нивото на...

Ова им е омилена песна на психопатите, а има и една која не можат...

Психопатите, покрај однесувањето, ги открива и музиката која ја слушаат. Утврдено е дека омилената песна и изборот на музиката може да покаже дали некоја личност...

Пензионерите од Кавадарци и Лесковац пееја и си мереа притисок

Заеднички концерт со настап на пејачки групи и играорци реализираа во Кавадарци повеќе збратимени пензионерски здруженија од земјава и од српскиот град Лесковац. Гостите од...

Со изградба на “Есенинова” ќе се решава сообраќајниот метеж кај Тутунски комбинат

Со ново сообраќајно поврзување на Аеродром и Кисела Вода ќе се решава сообраќајниот метеж што во ударните часови се создава на крстосницата кај Тутунски...

Коцевски: Здравата животна средина во Велес ќе биде мој приоритет

Кандидатот за градоначалник на општина Велес од СДСМ и коалициските партнери Аце Коцевски рече дека негов приоритет ќе биде здравата животна средина и се...

На Локалните избори право на глас ќе имаат 1.814.644 граѓани

Во изводите од Избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.882 за време на изборите...

Законот за извршување пред Уставен суд

Во среда ќе се преиспитува уставноста на неколку члена од Законот за извршување. Оспорени се 12 члена од закконот кој ја регулира рабоатата на...

Колоски до Нимиц: Преговорите за името мора да се прекинат

Преговорите за името мора да се прекинат, истакнал претседателот на ОМД, Методија Колоски, на средбата со специјалниот медијатор во преговорите за името на ОН,...

Трудница исфрлена од ресторан заради маица!

Кариша која чека близнаци не може да поверува што ја снашло, па затоа и приказната ја објавила на Фејсбук Трудната Кариша Рејли гобин ја исфрлиле...

Бакнувањето го зајакнува имунитетот!

Група јапонски научници спровеле истражување во кое учествувале 48 луѓе, од кои половина имале проблеми со егзема (вид на атопичен дерматитис), а останатите биле...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО