Дома 2016 декември

Месечна Архива: декември 2016

Грабар-Китаровиќ: Словенија го загрози меѓународното право

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ застана зад премиерот Андреј Пленковиќ, чиј говор за арбитражата со Словенија во ОН, доведе до откажување на посетата на словенечкиот...

Ангела Меркел успеа да добие уште еден канцеларски мандат

Околу 61,5 милиони Германци со право на глас денеска се изјаснуваат на изборите за нов состав на Долниот дом на Федералниот парламент, Бундестагот, од...

Пјонгјанг упати нови остри закани кон САД

Американскиот претседател Донлад Трамп со своите изјави ја прави „неизбежна посетата на севернокорејските ракети на целата територија на САД", порача во Њујорк министерот за...

Членки на ЕУ ќе помогнат за европската интеграција на другите држави од регионот

Четирите држави на Балканот кои се членки на Европската унија - Бугарија, Грција, Романија и Хрватска, заедно ќе помагаат за европската интеграција на останатите...

Време за викендот во Македонија

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен и западен ветер. УВ индексот ќе има вредност...

Туск иницира зајакнување на улогата на ЕУ во Западен Балкан

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск посочи дека зајакнувањето на улогата на ЕУ во регионот на Западен Балкан е еден од приоритетите на политиката...

Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

Како регион што преживеал војни, диктаторски режими, економски кризи и политичка нестабилност, во изминатите неколку декади, повеќе од половината депозити и кредити се деноминирани...

Дачиќ: Косово во УНЕСКО? Ќе ја изгубат таа битка

„Изгубија на конференцијата во Париз, ќе изгубат и сега. И секој следен пат", кажа Дачиќ, коментирајќи ја изјавата на косовскиот вицепремиер и шеф на...

Концерт на пијано дуото Скиаво-Маркеџиани

На Малата сцена на Театар "Џинот" -Велес, утре со почеток во 20 часот, ќе се одржи концерт на светски познатото пијано дуо Марко Скиаво...

Лацио убедлив во Верона, килава победа за Интер

Интересни четири натпревари во попладневниот термин од 15 часот во Серија А, каде видовме осум голови. Киево на гостински терен успеа да го надмудри домаќинот...

Макрон во вторник ќе предложи план за реформи на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник во обраќање на универзитетот Сорбона ќе предложи план за реформи на Европската унија, соопшти синоќа Елисејската палата. Во соопштението...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО