На Олимписките игри во Париз беше направено првото големо атлетско изненадување. Ни помалку ни повеќе туку во една од најатрактивните дисциплини – 100 метри во женска конкуренција – каде не се прославија ниту Американките, ниту Јамајканките, што доволно кажува дека некои работи се менуваат во овој спорт!

Најбрз на 100 метри беше Џулиен Алфред (21), кој доаѓа од Сент Луција, островска земја на Карибите со површина од само 617 км2. На овој остров живеат околу 180 илјади жители, но и најбрзата жена на целата планета. И изгледа дека таа ќе биде побрза во годините што доаѓаат, откако речиси рутински ја истрча трката за само 10,72 секунди, додека олимпискиот рекорд сè уште е во рацете на Елејн Томпсон-Хера од Јамајка поставена во Токио.

Навистина, конкуренцијата во финалето не беше толку жестока бидејќи актуелната олимписка шампионка од Јамајка не учествуваше поради скината Ахилова тетива, а поради поврада  се повлече и двократната олимписка шампионка Шели-Ен Фрејзер-Прајс. Но сите веќе видоа дека Шакари Ричардсон од САД ќе го освои златото.

Но, за тоа се прашуваше и Џулиен Алфред, кој доминираше и го освои првиот медал за Света Луција во кој било спорт на Олимписките игри.