Јокиќ се изадначи со Карим Абдул Џабар

10

Спрскиот кошаркар Никола Јокиќ одигра уште една одлична партија за екипата на Денвер постигнувајќи 18 поени, десет асистенции и 14 скока во триумфот над Лос Анџелес Клиперс.

За српскиот центар ова беше 21 трипл – дабл во кариерата со што се изедначи со легендарниот Карим Абдул Џабар. На вечната листата на центри во НБА лигата со остварени трипл-дабл ефекти е само Вилт Џембрлен со неверојатни 78 трипл – дабл оставрувања.

Резултати: Мајами – Бостон 115:99, Денвер – ЛА Клиперс 121:100, Сан Антонио – Оклахома 154:147 (по прод.), Сакраменто – Детроит 112:102.