Новак, Рафа и Роже се досадни

2

Поранешниот италијански тенисери Адријано Панети, изјави дека најдобриот тенисер на денешницата фасцинираат, но и дека нивната игра е помалку досадна.

-Најмногу ме фасцинира Федерер. Тој е изненадување за сите, па и за мене. Претставува мик од Тони Бенето, Пол Макарти и Пинк Флојд. Надал е агресивен, голем борец , додека Ѓоковиќ се може да врати. Но целокупната нивна игра ми е помалку досадна, изјави Панети и додаде:

-Во мое време беше поинаку. До израз доаѓаше волејот. Новак, Рафа и Роже играат добро, но денеска сите играчи играат одлично.

Панети е осовјувач на Ролан Гарос од 1976 година, што му е и најголемиот успех во кариерата. Претходно и ма осовено уште девет титули.