Морничави сведоштва по несреќата во Србија: Девојче во македонски автомобил со часови било заробено со мртвите роднини

21

Седум луѓе загинаа, додека 27 се повредени во двата страотни верижни судири кои вчера се случија на автопатот Белград-Ниш помеѓу Чуприја и Јагодина. Причината за морбидната несреќа најверојатно е густата магла, која вчера утрото ја намалила видливоста на таа делница од патот.

Во сообраќајната несреќа каква не се памети во Србија, вчера животот го изгубија пет државјани на Србија и двајца државјани на Македонија, а очевидци на несреќата велат дека вчера околу 7.20 часот на автопатот присуствувале на потресни сцени какви нема ниту во филмовите, пренесува српски Курир.

Магла како ѕид

-Се движев од правец Ниш. Возев со нормална брзина. Имаше намалена видливост, а кога ја поминав Морава – ѕид. Ништо не гледав, од што имаше толкава магла. Почнав веднаш да кочам. Пристигнав до камион пред мене. Успеав да запрам и да излезам, но тогаш возилата почнаа да се удираат. Одеднаш во автомобилот пред себе видев мртва жена, а покрај неа беа две деца. Се слушаше вриштење и плач“, посведочил еден возач.

Како што се дознава, најпрво околу 7.15 часот дошло до верижен судир во насока кон Белград кога се судриле два автомобили, со кои управувале две жени.

-Возачот на едне камион пришол да им помогне, ја прескокнал хаубата на нивниот автомобил. И тогаш следела катастрофата. На нив налетале седум камиони и исто толку автомобили и сите загинале. Од силината на удирот возачот на камионот останал заглавен меѓу два товарни камиони-ги прераскажува очевидец морбидните глетки.

Само пет минути подоцна, во насока кон Ниш, дошло до друг верижен судир во кој загинале четири луѓе.

-На кампер со германски регистарски таблички налетал камион со кој управувал полски државјанин. Камперот потоа се запалил, а пламенот ја зафатил и кабината на камионот зад чиј волан бил Полјакот. Во тој камион потоа се удриле автомобил, но и други теретни возила – вели еден соговорник на Курир и додава дека за само неколку минути на авто-патот настанал целосен хаос и колапс.

Како вели, во следниот момент во автомобилот на македонски таблици видел заглавено девојче, кое плачело и ја довикувало мајка си.

-Детето со часови беше заглавено во искршениот автомобил. Врескаше и бараше помош, додека на предното седиште мртви беа нејзините двајца роднини со кои патувало. Сиротото дете. Спасувачите едвај дошле до неа, а кога и пришле, била без сознание. Лекарите едвај успеале да ја смират, и тоа со седативи, раскажува потресен очевидец.

Како што дознава Курир.рс најпрво околу 7.15 дошло до верижен судир во насока кон Белград кога се судриле два автомобила, кои ги управувале две жени.

-Возачот на еден камион пријде да им помогне, ја прескокна хаубата на нивниот автомобил. И тогаш следуваше катастрофа. На нив налетаа седум камиони и исто толку автомобили и сите загинаа. Од силината на ударот возачот остана заглавен меѓу две товарни возила – прераскажува очевидец на морничавата сцена.

По несреќата, полицијата, пожарникари, и лекари на Итната помош со часови ги извлекувале повредените и мртви од згужваните автомобили.

-До некои повредени беше тешко да се дојде, бидејќи беа буквално згмечени меѓу купот од искршени автомобили на колите. По асфалтот имаше расфрлани работи … Ма, беше страшно. Крв на сите страни, крици и лелекања одекнуваа по автопатот. Беше ужасно, луѓето врескаа-раскажал камионџијата Лубиша Јеремиќ, а пренесе српски Курир.