Во Полска уапсени двајца за шпионажа

8

 

Припадници на полската безбедносна агенција денеска уапсија две лица, еден државјанин на Полска и еден на Кина, под сомнение за шпионажа.

Според полските медиуми кинескиот државјанин е вработен во компанијата „Хуавеи“.

Според неименуван извор приведениот Полјак „е познат во круговите поврзани со кибер бизнисот.

Засега сеуште полицијата не сопштува детали околу апсењето на лицата како ни тоа за кого тие работеле.